Annonce

Annonce

Svar: Natamning - 6 mdr.


26. februar 2006

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Iben

Din datter har jo aldrig hørt til de største, så derfor kan jeg godt forstå at du kan være bekymret for hende, når hun gylper så meget som hun gør. Jeg mener at vi tidligere har talt om reflux og muligheden for at undersøge dette - det er jo sådan at hvis man konstaterer at barnet har reflux, så kan man nogle gange bahandle det medicinsk.

Men når det er sagt, så lyder det jo også plausibelt at hendes gylperi og maveproblemer skyldes allergien, som I allerede har fået konstateret. Det ses nogle gange at visse fødevarer har en allergen virkning gennem ammemælk, således at barnet godt kan reagere allergisk selvom det bliver ammet. Derfor kan man nogle gange anbefale møde at de så i dette tilfælde er nødt til at fjerne disse fødevarer fra deres kost.

Som du beskriver din datter både idag og tidligere, så lyder det jo som om at hun reagerer mere eller mindre uhensigtsmæssigt på din mælk og derfor ville det umiddelbart være oplagt at prøve med Nutramigen, så hvis du kan få familien i DK til at skaffe det, så prøv.

Dog vil jeg ...


Annonce

... også sige at det da må være muligt at finde et tilsvarende produkt hvor du bor - har du prøvet at forhøre dig på apoteket?

Hvorom al ting er, så synes jeg du skal prøve at skrue ned for amningen om natten. Det vil være fint at amme hende sen aften f.eks. kl 23, men ellers så tilbyde hende vand om natten indtil tidlig morgen kl. 6, hvor hun så kan blive ammet igen. Det giver jo ingen af jer ro, hvis hun ammes, gylper, ammes. gylper og hun har jo - ligeså vel som I andre - brug for en sammenhængende nattesøvn.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Måske er det så også muligt at få hende til at spise lidt mere mad om dagen. Husk at små hyppige måltider er bedre end få og store, så det er langt bedre at hun spiser ½ dl og holder den i sig, end spiser 1 dl og gylper det op igen.

Hendes søvnbehov i forhold til alder vil være ca. 2 lure i løbet af dagen, sammelagt mellem 3-4 timer. Om natten sove 10-11 timer dog afbrudt at den sene og tidlige amning/flaske/kop.

Håber I finder en god læsing med mælken, så der kommer mere ro på for jer alle. Fortsat held og lykke med dem begge:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce