Svar: Vil ikke have sut
Kære Tina
Din datter er fortsat så lille at det er tvivlsomt at sige at hun vil komme til at sutte på tommelfinger. Du skal dog være opmærksom på om hun bevidst begynder kun at sutte på lige netop den finger.
En tommelfinger kan bruges dagen igennem og man kan ikke lave aftaler omkring den. Når man sutter på tommelfinger er der en større risiko for, at tænderne skal rettes simpelthen fordi der er en større kraft i tommelfingeren, så den lettere påvirker biddet. Fortænderne og ganepartiet bliver presset frem i munden, og samtidig kan der opstå overbid.
Det er derfor en god idé at tilbyde barnet en sut, hvis det ønsker det, for at undgå at det sutter på sin tommelfinger i stedet.
Når det er sagt så tænker jeg at din datter jo netop ikke er særligt gammel og netop i hendes ...
... alder er det jo naturligt at hænderne tages op i munden. Allerede inde i maven sutter barnet på sine fingre. Det er meget forskelligt hvor stort børns suttebehov er og det er en del af deres udvikling at sutte på finger.
Mit råd er derfor at du fortsat prøver at tilbyde din datter en sut, men også lader hende sutte lidt på fingre, da det er en del af hendes udvikling. Prøv at finde en balance som I alle kan leve med og så du ikke sidder bænket ved hende for at forhindre hende i at sutte på finger.
Der er ikke andet at gøre end at blive ved med at tilbyde sutten. Hun ved jo godt hvordan hun skal sutte på den, hun kender teknikken, så måske skulle du se det som et sundhedstegn at hun vælger gummisutten fra. Der er jo en grund til at det hedder en narresut:o)
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.