Annonce

Annonce

Svar: Mad og lidt motorik - 4 måneder


13. januar 2006

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Tina

Hvor er det dejligt at høre at putningen nu klaret så godt og jeg synes ikke det er problematisk at du sidder og synger for ham. Du har fuldstændig ret i at du ganske givet kan afvænne ham, men på den anden side, så må en putning altså gerne vare 10 minutter:o) giv dig selv et skulderklap, du gør det godt.

Med hensyn til skemad, så kan de begynde med grød eller grøntsagsmos, det er sådan set dit valg. Man kan sige at en grød ofte er mere lind i konsistensen end en mos og at grøden også kan ændres nemmere i konsistensen, så du kan lave den tyk eller mere som en vælling/tyk suppe. Det kan være en fordel, da din dreng ikke er så gammel.

Jeg vil foreslå dig at du begynder med en risgrød. Du behøver ikke lave det selv, men må gerne:o), du kan købe risgrød i pakker, hvor du skal komme kogt vand i en skål og komme grødpulveret i og vola - maden er færdig.

Risgrød er en fin mild grød at begynde med. Køb den ren, altså uden smag og tilsæt selv smagen i form af frugtmos, hvis du synes der skal lidt ændring til. Du kan også bare give grøden som den er. Majsgrød er også god at starte med.

Start med få tsk. fulde, smagsprøver og giv det på et tidspunkt hvor din dreng ikke er alt for sulten og ikke er alt for træt. Måske om formiddagen eller eftermiddagen. Prøv først en gang om dagen. Bibehold samme grød i nogle dage, så han ikke får alt for mange smagsindtryk på en gang.

Når han når op på at kunne spise ca ½ dl. så prøv med lidt variation. Prøv så f.eks. med lidt grøntsagsmos, lavet af gulerod og kartoffel.

Det er bedre at give små hyppige måltider end ...


Annonce

... få og store måltider. Jeg synes således det er bedre at give ham ½ dl to gange dagligt end 1 dl. en gang dagligt, således at han (når han har vænnet sig til at spise med ske) kan få ½ dl. grød om formiddagen og ½ dl grøntsagsmos om aftenen. Mængden øges så langsomt.

Du kan læse mere om skemad i mine artiler "Den første skemad" og "Fra mælk til skemad og familiens mad" som du finder i min artikelsamling.

Med hensyn til motorik, så begynder børn ofte at rulle fra maven til ryggen først og nogle allerede i 4 mdr´s alderen, andre først senere. Omkring 6 mdr´s alderen begynder børnene at rulle fra ryggen og om på maven. Der er dog stor forskel og nogle børn gør det i omvendt rækkefølge. Det er vigtigt at i lægger jeres dreng så meget på maven som muligt, da det er fra maveliggende stilling at han begynder at bevæge sig rundt.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til at sidde op, så skal børn ikke sidde op med støtte, man kan sige at børn ikke skal sidde før de kan sidde uden støtte. I må derfor ikke sætte ham holdt fast med puder osv. Først når han har styrke i ryggen til at kunne sidde selv, må han sidde.

Lige nu må han sidde hos jer, på jeres skød og på jeres arm, når I bærer rundt på ham. Men ellers skal han ikke sidde.

Fra 6 mdr´s alderen kan de fleste børn sidde kortvarrigt i høj stol. Efter kort tid falder de til siden og forover og så skal de ikke sidde mere, men skal ned på gulvet og trille omkring. Når de triller rundt styrker de ryggens muskler og bliver derved stærke nok til at sidde selv.

Så ned på gulvet med ham, jo mere jo bedre:o)
Rigtig meget held og lykke fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce