Annonce

Annonce

Brev:

7 mdr pige vil ikke spise skemad


13. januar 2006

Alder:
7 mdr.

7 mdr pige vil ikke spise skemad

Kære Netsundhedsplejerske

Mit spørgsmål handler primært om mad, og vi håber meget på at du kan hjælpe os.

Vi har en datter der lige er blevet 7 mdr. Hun er siden hun blev 4 mdr gammel blevet tilbudt skemad. Hun har aldrig synes om det, hun spiser ca. 4-6 teksefulde, hvis det er en god dag og lukker så munden helt i og udstøder en utilfreds lyd, hvis vi forsøger at få mere mad i hende. Vi har introduceret det stille og roligt, og har prøvet mange forskellige slags mos, grød, frugt og grøntsager. Hvis det er mad med lidt klumper, som vi lige er begyndt på, f.eks øllebrød, så kaster hun op. Hun kan ellers godt lide at sidde med en gulerod eller en skorpe og tygge lidt på den.

Hun har siden hun var ca. 6 uger gammel haft indtrækninger og trukket vejret meget hurtigt. På grund af dette har vi været indlagt på sygehuset, men de har aldrig kunnet finde ud af hvad hun fejler. Hun har ikke villet ligge ved brystet længere end til hun var 3 uger gammel, og herefter fik hun flaske med modermælk, hvor hun helst ville spise lidt ad gangen, men ofte. Dette er vi begyndt at få vendt om på, så hun tager nogle større portioner. Hun er ellers en glad og tilfreds pige, følger sin vægtkurve, men kun lige hele tiden, ligger lidt under indimellem, hun ligger lige på gennemsnitsstregen, men er en lang pige. Nu 7,8 kg og 72 cm.

Hun har herudover i løbet af de sidste 2 måneder haft to lange forkølelser og en lungebetændelse. Jeg har tænkt på om alt det her kan ...


Annonce

... have noget at gøre med hun idag ikke vil spise?

En typisk dag her hos os ser således ud:

5.00 Flaske i sengen 150 ml.
8.00 Står op, leger og spiser flaske ca. 150 ml.
9.00-11.30 Sover
11.30 Leger, forsøger med grød (hirsegrød, havregrød eller trekornsgrød) spiser 200 ml på flaske (holder sig kun vågen en time)
12.30-15.00 Sover
15.00 Forsøger igen med skemad, flaske 200 ml
17.00 Sover ca 1 time
18.00 Kartoffelmos og grøntsagsmos f.eks gulerod
Leger og bliver badet, er træt ca. kl. 20.30 og kommer i seng (mellem kl 18-21 kan hun sagtens tømme to flasker med 240 ml i.
24.00 flaske 240 ml.

Hun har gerne villet spise om natten også, men vi har forsøgt at give hende vand, det gik fint de første to dage, nu skriger hun når jeg prøver, og hun skriger kun sjældent. Så ender med at hun får mælk kl 4-5 tiden. Vi giver hende sutten ca. 5 gange om natten.

Rent motorisk sad hun tidligt ca. 4 mdr gammel og trillede helst fra ryg til mave. Nu triller hun ikke længere, prøver heller ikke på at kravle. Bliver meget sur hvis der er ting hun ikke kan nå. Hun vil gerne røre ved og undersøge alt ting. Er meget nysgerrig på den måde.

Hvordan får vi hende til at spise? Vi er meget frustrerede over det. Hvordan med at sove igennem, synes hun sover meget om dagen. Hvordan lyder hun til at være rent motorisk, er hun her helt alderssvarende?

Håber du kan komme med nogle gode fif.

På forhånd mange tak

Med venlig hilsen

Det frustrerede forældrepar

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce