Annonce

Annonce

Brev:

Nye sovevaner til pige på 4 mdr.


3. januar 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Nye sovevaner til pige på 4 mdr.

Hej

Jeg har læst mange af dine svar vedr. børns søvn, og kan genkende mange af problemerne, men vil nu alligevel gerne bede om nogle gode råd, da jeg efterhånden er ret frustreret over min 4 mdr. datters søvn.

De første 3 mdr. sov hun omkring 18 timer i døgnet, for det meste lagde jeg hende vågen i barnevognen, hvorefter hun selv faldt i søvn. Enkelte gange sov hun i liften indenfor. Om natten fik hun mad højst 2 gange, hun blev puttet i barnevognen, hvorefter vi tog hende ind, når vi skulle i seng.

I den sidste måned er der sket flere ændringer mht. søvnen. Hun er begyndt at være mere vågen og søvnperioderne er blevet kortere. Dette er jo en naturlig udvikling, og jeg er klar over at mange børn ændrer søvnvaner omkring denne alder. Om dagen sover hun altid i barnevognen, men det er ikke altid, hun kan falde i søvn af sig selv, så nogle gange må jeg enten vugge barnevognen eller gå en tur med hende. Ofte vågner hun efter 45 min. og græder med lukkede øjne og nogle gange ligger hun med kæmpe øjne og ”snakker”. Det er helt tydeligt, at hun har svært ved at falde i den dybe søvn, og skal på dette tidspunkt have hjælp til at sove videre.

Om aftenen har jeg forsøgt at putte hende indenfor i snart 4 uger, hvilket kun er lykkes et par gange. De gange det er lykkes, har det taget en time, hvor jeg til sidst har vugget hende i mine arme og hun har grædt voldsomt og hysterisk.

Jeg vil gerne give hende nogle nye sovevaner om aftenen og har forsøgt mange ting: et bad inden hun skulle sove, sutteflaske, godnat sang, den samme bamse, holde i hånden, amme hende i søvn osv. Hun er glad og frisk, når jeg putter hende, men når hun bliver træt, ...


Annonce

... bliver hun urolig og kan ikke slappe af, og det ender altid med, at jeg går en tur med barnevognen.

Om dagen sover hun som regel en lang formiddagslur på ca. 2-3 timer, herefter to korte lurer på en time hver. Omkring kl. 17 bliver hun træt og er mange gange ”gået i seng” omkring kl. 18 i barnevognen. Om natten er hun begyndt at vågne oftere, og jeg kan normalt ikke bare give hende sutten, så bliver hun urolig og for at undgå, at hun vågner for meget, ender det med, at jeg giver hende noget mad. Det har resulteret i at hun i de sidste 14 dage er blevet ammet 3 gange om natten i stedet for 2 (fra kl. 24 til 6). Hun har endnu ikke sovet igennem.

Generelt er hun en meget glad pige, som stort set aldrig græder (kun når hun er træt). De fleste af hendes måltider er stadig modermælk, men jeg er begyndt at give hende sutteflaske både MME og vælling, det sidste er hun ikke så glad for, men vil ellers gerne have sutteflasken. Hun ligger i min seng og sover, enkelte gange i hendes egen.

Min store pige, som er 2 år ældre, havde nøjagtigt det samme søvnmønstre, og det endte med at hun skulle vugges i søvn i barnevognen eller i vores arme. Om dagen vågnede hun altid efter 45 min, hvilket betød at hun nogle gange sov 5 gange om dagen, hvilket var enormt krævende. Jeg vil også undgå, at min lille pige skal vugges i armene, da det er enormt anstrengende og tidskrævende.

Har du nogen gode råd til at give hende nye sovevaner indenfor? Skal hun i virkeligheden sove mere indenfor om dagen? I hvor lang en periode skal man forsøge at give hende nye sovevaner, inden man prøver på noget nyt? Hvordan får jeg hende til at sove bedre om natten?

Hilsen Anja

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce