Annonce

Annonce

Brev:

Indkøring af hjemmepasser


28. april 2025

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen.

Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går bedre med både måltider og søvn. Vores søn sover nu uden bryst fra han bliver lagt til morgen, og accepterer at sove med både mor og far. Vi måtte droppe midnatsamningen, da det skabte forvirring. Næste skridt bliver at lære ham at sove i egen seng (og dernæst eget værelse), da vi siden amningen blev udfaset, har samsovet med ham. Vi har stadigvæk din gode punktplan in mente.

Nå, det var faktisk noget helt andet jeg ville spørge dig om. Vores søn skal fra på torsdag hjemmepasses af en ung pige 25 timer om ugen. Vi kender hende og er meget trygge ved hende, men vores søn kender hende ikke. Jeg starter arbejde om en uge og min mand har barsel, men skal lave et projekt, der kræver ...


Annonce

... at han bliver ”frikøbt” i hverdagen til at kunne fokusere på det.

Hun starter på torsdag og jeg har to hele dage sammen med hende til at køre hende ind, og derefter har min mand fuld fleksibilitet til at fortsætte indkøringen fra næste uge. Hun skal passe ham mandag til torsdag 8.30-14.30.

Har du nogen forslag og tanker i forhold til hvordan vi laver en god indkøring? Det bliver en stor omvæltning for min søn, der ikke er blevet passet før, og har været sammen med sin mor 24/7 hele sit liv – og selvfølgelig bliver det ikke mindst hårdt for mig at skulle undvære ham😊

Vi håber, at han får en vuggestueplads til efteråret, hvor min mand også vender tilbage til fuldtidsarbejde. Vores søn bliver 11 måneder om en uge.

Mange hilsner fra
Moren

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce