Annonce

Annonce

Svar: Reaktion på at være blevet storesøster


8. april 2025

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære K

Tak for dit brev, det er super godt, at du skriver tilbage - og tak fordi du deler så ærligt og detaljeret. Den pige, du beskriver, ser jeg som en lille pige, der naturligt søger kontakt, elsker meget - og som samtidig er helt overvældet af situationen.

Med elsker meget, så mener jeg, elsker sin lillesøster. Hun vil rigtig gerne være tæt på hende, hun vil rigtig gerne hjælpe hende (og dig), hun vil rigtig gerne lege med hende osv. Og det skal helst være nu, med det samme. Og når det så ikke kan lade sig gøre, fordi lillesøster er for lille, eller fordi du naturligt forhindrer det, så lillesøster ikke kommer til skade, så bliver storesøster rigtigt ked af det.

Storesøster vil så gerne lege, røre, kramme og være med i det hele - og i en alder af kun 22 måneder, så forstår hun ikke, at lillesøster er for lille og ikke kan tåle for voldsomme kærtegn. I denne alder er storesøster i følelsernes vold. Hun handler ud fra følelser og ikke med fornuft. Og når du stopper hende, så reagerer hun fysisk - hun slår dig, bider dig, eller banker hovedet ned i gulvet. Hun har ikke ord, som hun kan bruge - hun kan ikke sige "jeg vil bare være med, jeg vil også være din baby", eller "jeg vil gerne gøre det rigtige, men jeg ved ikke, hvad det er", eller "jeg elsker både mor og lillesøster, men jeg føler mig udenfor".

Jeg ved, at du gør alt det rigtige. Jeg ved, at du lytter til storesøster, forsøger at sætte ord på, anerkender at hun synes, det er svært, at du forsøger at inddrage hende og vise hende, at der stadig er masser af kærlighed og plads til hende - og derfor kan det føles urimeligt og opslidende, når hun alligevel reagerer med at slå og bide. Jeg tænker, at du skal prøve at se det som en kærlighedserklæring fra storesøster - at jo mere tryghed og kærlighed hun mærker fra dig, jo mere tør hun vise sine følelser, jo mere tør hun vise, hvor svært det hele er for hende. Og netop fordi du er der for hende og reagerer, som du gør, så viser du hende, at du kan rumme hende - også når hun ikke kan rumme sig selv.

Du gør det helt rigtige, når du tager hende op, får ro på og siger “du blev vred, jeg er lige her, og jeg passer på dig”. Det du siger er, at storesøster godt må have de følelser, som hun har. At du ikke forlader hende, men bliver hos hende, selv når det er svært. Og at du stadig elsker hende. Det er så fint, og det vil stille og roligt være med til at give storesøster en følelsesmæssig robusthed, og en helt grundlæggende følelse af, at du er hendes sikre base, og at hun altid kan komme til dig, hvis hun har det svært.

Du fortæller, at du er meget bekymret, når storesøster ikke slår med hånden, men i stedet henter noget legetøj og slår med dette. Det forstår jeg godt, for det kan naturligvis godt se bevidst ud, men i virkeligheden er det nok en blanding af impuls og frustration - og at hendes hjerne ...


Annonce

... stadig er meget umoden og har svært ved at håndtere følelser. Jeg er ret overbevist om, at hun ikke gør det for at gøre skade.

Hvis jeg skal prøve at sammenligne det med noget, så kunne det f.eks. være, hvis en voksen smækker med døren i stedet for at råbe, sparke eller slå. Det gør en voksen naturligvis, fordi vi har en vis grad af selvkontrol, og det er en mindre skadelig måde at udtrykke vrede på - og den selvkontrol har jeres datter ikke. Hun bliver sin vrede, og hun reagerer med kroppen og ikke med overvejelser.

Når hun slår med et stykke legetøj, er det ikke, fordi hun har tænkt, at det er bedre end at slå med hånden, men fordi det er hendes måde at handle på en overvældende følelse. Lidt ligesom, når vi smækker med døren. Det er ikke ondt, det er ikke beregnende, det er mere en kropslig udvej for en følelse, som vi ikke rigtigt kan sætte ord på, endnu. Jeg håber, at du kan se, hvad jeg mener med denne sammenligning...:)

At hun pludselig græder, når hun afleveres i vuggestuen, er sandsynligvis fordi det er lidt svært indeni lige nu. Hendes fornemmelse af "at høre til" og "at have mor og far for sig selv", er naturligt blevet udfordret, fordi lillesøster er komme til. Og afleveringen er netop det sted, hvor dette mærkes fysisk - I går rent fysisk fra hinanden. Pludselig føles det ikke bare som et farvel, men som en stor usikkerhed for hende - og så kommer gråden. Det er rigtig godt, at pædagogerne er søde og tager sig godt af hende, hun er et godt sted.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Du kan tale med pædagogerne om, hvorvidt de tænker, at hun har brug for en kortere eller længere aflevering. Nogle gange kan det være en fordel, hvis du eller far kan blive der og tage del i hendes verden bare lidt - andre gange er det langt bedre at gøre afleveringen kort. Måske kan I aftale, at hun afleveres i favnen på en pædagog, så du direkte signalerer, at pædagogen passer på hende. Og når du henter hende, så brug lidt 10 minutter på at være sammen igen, så hun mærker, at du er tilbage:)

Jeg tror bestemt ikke, at I har fejlet eller gør noget forkert. I er nu blevet en familie på fire, og I skal hver især finde jeres plads og finde ud af at kærligheden er stor nok mellem jer alle. Det, du oplever, er ikke unormalt. Det er helt naturligt, at storesøster har nogle store følelser i spil: Man taler om sorg, vrede og angst - det er sorgen over, ikke længere at have mor og far for sig selv, det er vreden over at være sat i denne situation og det er angsten for, at I vil elske lillesøster lidt mere, end I elsker hende.

Sorg, vrede og angst er stærke følelser, men når du hjælper storesøster med at forstå og rumme disse følelse, så lærer hun stille og roligt, at hun naturligt stadig er elsket, og at ingen kan tage hendes plads. Det tager blot tid :)

Jeg håber, at mine tanker kan give dig lidt ro med på vejen :) Og sender dig et stort knus herfra.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Ufrivillig natlig vandladning

Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.

1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.

2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce