Annonce

Annonce

Brev:

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde


8. april 2025

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen,

Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr.
Han er lige begyndt at gå og gør det efterhånden selv.
Han er glad og meget livlig og interesseret/nysgerrig i alt.

Vi er noget udfordret på at få ham i seng om aftenen.

Vi har altid båret ham og gået ham i søvn og det har fungeret meget effektivt og derfor ikke noget vi har ændret på. Men han er ved at blive tung så det er næsten kun far der gør det. Men han er blevet noget mere mor syg om aftenen.

Nu virker det ikke så godt og han kæmper for at komme ud af armene og vil egentligt bare ned på gulvet og gå/lege. Også selvom han bliver helt overtræt. Men det er en kamp og han ender først med at komme i seng alt mellem 20.30-21.30.

Når han sover bliver han lagt i vores seng hvor han så sover med sin mor som han har gjort siden begyndelsen. Han er begyndt at amme lidt om morgenen og aftenen, selvom vi ellers var stoppet amning naturligt i et par uger med undtagelse af nogle gange om natten.

Vi kunne godt tænke os at han kunne komme i seng ...


Annonce

... før, så han ikke ender med at blive overtræt og ked af det. Og vi kunne godt tænke os at han kunne blive lagt i sin seng som står op af vores og falde i søvn der så vi ikke skal gå rundt med ham. Det er simpelthen for hårdt fysisk. Det synes vi ikke er holdbart.

Vores rytme er lige nu således;

Han vågner ca 6-6.30 og pludrer lidt rundt og ammer. Derefter ud og gå.

Kl 7-7.30 morgengrød
Måske lidt snacks løbende af frugt, ost, brød med smør og sådan.

Kl 10-10.30 smoothie eller frugt, ost, brød med smør og pålæg.

Sover ca 11 og typisk en del timer. Varierer fra 1-3,5 timer.

Aftensmad bliver 17.30-18.30.

En smoothie eller lidt banan senere.

Og ja så bliver tidspunktet vi får ham gået i søvn 20.30-21.30 men noget af en kamp inden det sker. Vi leger, læser bøger mm

Når vi har prøvet ligge ham i sengen, mens vi er der, hvor vi læser bøger, synger, nusser, så kravler han rundt og rejser sig op og leger. Han er meget svær at få til at ligge roligt.

Håber du kan hjælpe.

Bedste hilsner
Christian

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce