Annonce

Annonce

Brev:

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde


8. april 2025

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen,

Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr.
Han er lige begyndt at gå og gør det efterhånden selv.
Han er glad og meget livlig og interesseret/nysgerrig i alt.

Vi er noget udfordret på at få ham i seng om aftenen.

Vi har altid båret ham og gået ham i søvn og det har fungeret meget effektivt og derfor ikke noget vi har ændret på. Men han er ved at blive tung så det er næsten kun far der gør det. Men han er blevet noget mere mor syg om aftenen.

Nu virker det ikke så godt og han kæmper for at komme ud af armene og vil egentligt bare ned på gulvet og gå/lege. Også selvom han bliver helt overtræt. Men det er en kamp og han ender først med at komme i seng alt mellem 20.30-21.30.

Når han sover bliver han lagt i vores seng hvor han så sover med sin mor som han har gjort siden begyndelsen. Han er begyndt at amme lidt om morgenen og aftenen, selvom vi ellers var stoppet amning naturligt i et par uger med undtagelse af nogle gange om natten.

Vi kunne godt tænke os at han kunne komme i seng ...


Annonce

... før, så han ikke ender med at blive overtræt og ked af det. Og vi kunne godt tænke os at han kunne blive lagt i sin seng som står op af vores og falde i søvn der så vi ikke skal gå rundt med ham. Det er simpelthen for hårdt fysisk. Det synes vi ikke er holdbart.

Vores rytme er lige nu således;

Han vågner ca 6-6.30 og pludrer lidt rundt og ammer. Derefter ud og gå.

Kl 7-7.30 morgengrød
Måske lidt snacks løbende af frugt, ost, brød med smør og sådan.

Kl 10-10.30 smoothie eller frugt, ost, brød med smør og pålæg.

Sover ca 11 og typisk en del timer. Varierer fra 1-3,5 timer.

Aftensmad bliver 17.30-18.30.

En smoothie eller lidt banan senere.

Og ja så bliver tidspunktet vi får ham gået i søvn 20.30-21.30 men noget af en kamp inden det sker. Vi leger, læser bøger mm

Når vi har prøvet ligge ham i sengen, mens vi er der, hvor vi læser bøger, synger, nusser, så kravler han rundt og rejser sig op og leger. Han er meget svær at få til at ligge roligt.

Håber du kan hjælpe.

Bedste hilsner
Christian

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce