Brev:
Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen,
Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr.
Han er lige begyndt at gå og gør det efterhånden selv.
Han er glad og meget livlig og interesseret/nysgerrig i alt.
Vi er noget udfordret på at få ham i seng om aftenen.
Vi har altid båret ham og gået ham i søvn og det har fungeret meget effektivt og derfor ikke noget vi har ændret på. Men han er ved at blive tung så det er næsten kun far der gør det. Men han er blevet noget mere mor syg om aftenen.
Nu virker det ikke så godt og han kæmper for at komme ud af armene og vil egentligt bare ned på gulvet og gå/lege. Også selvom han bliver helt overtræt. Men det er en kamp og han ender først med at komme i seng alt mellem 20.30-21.30.
Når han sover bliver han lagt i vores seng hvor han så sover med sin mor som han har gjort siden begyndelsen. Han er begyndt at amme lidt om morgenen og aftenen, selvom vi ellers var stoppet amning naturligt i et par uger med undtagelse af nogle gange om natten.
Vi kunne godt tænke os at han kunne komme i seng ...
... før, så han ikke ender med at blive overtræt og ked af det. Og vi kunne godt tænke os at han kunne blive lagt i sin seng som står op af vores og falde i søvn der så vi ikke skal gå rundt med ham. Det er simpelthen for hårdt fysisk. Det synes vi ikke er holdbart.
Vores rytme er lige nu således;
Han vågner ca 6-6.30 og pludrer lidt rundt og ammer. Derefter ud og gå.
Kl 7-7.30 morgengrød
Måske lidt snacks løbende af frugt, ost, brød med smør og sådan.
Kl 10-10.30 smoothie eller frugt, ost, brød med smør og pålæg.
Sover ca 11 og typisk en del timer. Varierer fra 1-3,5 timer.
Aftensmad bliver 17.30-18.30.
En smoothie eller lidt banan senere.
Og ja så bliver tidspunktet vi får ham gået i søvn 20.30-21.30 men noget af en kamp inden det sker. Vi leger, læser bøger mm
Når vi har prøvet ligge ham i sengen, mens vi er der, hvor vi læser bøger, synger, nusser, så kravler han rundt og rejser sig op og leger. Han er meget svær at få til at ligge roligt.
Håber du kan hjælpe.
Bedste hilsner
Christian
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop
Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
Viden om børn:
Vedligeholdelse af barnevogn
Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.
For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









