Annonce

Annonce

Brev:

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde


8. april 2025

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen,

Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr.
Han er lige begyndt at gå og gør det efterhånden selv.
Han er glad og meget livlig og interesseret/nysgerrig i alt.

Vi er noget udfordret på at få ham i seng om aftenen.

Vi har altid båret ham og gået ham i søvn og det har fungeret meget effektivt og derfor ikke noget vi har ændret på. Men han er ved at blive tung så det er næsten kun far der gør det. Men han er blevet noget mere mor syg om aftenen.

Nu virker det ikke så godt og han kæmper for at komme ud af armene og vil egentligt bare ned på gulvet og gå/lege. Også selvom han bliver helt overtræt. Men det er en kamp og han ender først med at komme i seng alt mellem 20.30-21.30.

Når han sover bliver han lagt i vores seng hvor han så sover med sin mor som han har gjort siden begyndelsen. Han er begyndt at amme lidt om morgenen og aftenen, selvom vi ellers var stoppet amning naturligt i et par uger med undtagelse af nogle gange om natten.

Vi kunne godt tænke os at han kunne komme i seng ...


Annonce

... før, så han ikke ender med at blive overtræt og ked af det. Og vi kunne godt tænke os at han kunne blive lagt i sin seng som står op af vores og falde i søvn der så vi ikke skal gå rundt med ham. Det er simpelthen for hårdt fysisk. Det synes vi ikke er holdbart.

Vores rytme er lige nu således;

Han vågner ca 6-6.30 og pludrer lidt rundt og ammer. Derefter ud og gå.

Kl 7-7.30 morgengrød
Måske lidt snacks løbende af frugt, ost, brød med smør og sådan.

Kl 10-10.30 smoothie eller frugt, ost, brød med smør og pålæg.

Sover ca 11 og typisk en del timer. Varierer fra 1-3,5 timer.

Aftensmad bliver 17.30-18.30.

En smoothie eller lidt banan senere.

Og ja så bliver tidspunktet vi får ham gået i søvn 20.30-21.30 men noget af en kamp inden det sker. Vi leger, læser bøger mm

Når vi har prøvet ligge ham i sengen, mens vi er der, hvor vi læser bøger, synger, nusser, så kravler han rundt og rejser sig op og leger. Han er meget svær at få til at ligge roligt.

Håber du kan hjælpe.

Bedste hilsner
Christian

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.

Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.

Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.

Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder


Annonce