Annonce

Annonce

Svar: Start i dagpleje - reaktion


23. marts 2025

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring dagplejestart og reaktioner:)

Det lyder som om, at I har fundet en god dagplejer, som ser jeres drengs behov og hjælper ham med at komme videre i løbet af dagen, når han naturligt savner jer. Det lyder også som om, at indkøringen er gået rigtig godt - hvilket er super dejligt.

At I har haft en god start, og at han er glad for dagplejen, betyder dog ikke, at jeres dreng ikke vil reagere. De første par uger er gået, han har oplevet en masse spændende og nye ting, og som du selv nævner, været fascineret af de større børn - men nu er det hverdag, og det er helt okay, at han reagerer :) Jeres lille dreng bruger naturligt en masse energi på at være en del af dagplejens verden, være adskilt fra jer osv. Det er hårdt arbejde at skulle forholde sig til så meget nyt, og jeg tænker, at han er brugt op, når han kommer hjem.

Man kan godt opleve, at børn ligesom "holder sammen på sig selv", når de er i dagpleje eller vuggestue - de prøver her at tilpasse sig og gøre det godt. Men, når de så bliver hentet af deres forældre - de personer, som er tættest på, og som de er allermest trygge ved, så giver de slip på deres følelser. Han tør godt være sårbar overfor jer, som elsker ham overalt på jorden og vil gøre alt for ham og passe på ham. Så hjemme er der naturligt plads til ikke at have mere overskud, at kunne bryde sammen, være mere pylret og mere træt. Og om aftenen, så kan han ikke mere - og I gør det helt rigtige, når I putter ham i seng.

Selvom han får sine to lure dagligt, og sover så fint om natten, som han gør, så er der forskel på, hvor meget han får ud af sin søvn. Det kan sagtens tænkes, at han vil sove lettere i dagplejen, der er flere lyde, mere aktivitet osv. og selvom lurene kan se fornuftige ud tidsmæssigt, så kan hans søvn i dagplejen godt være mindre dyb. Dette kan give en slags "søvngæld", som han så skal indhente om aftenen og i weekenden, og derfor sover han mere her.

At han har afkortet sin formiddagslur tænker jeg ikke lyder problematisk, da han sover fint til middag og lige nu også sover længere nattesøvn. Han er naturligt stadig ved ...


Annonce

... at vænne sig til det hele. Han har kun været i dagplejen i få uger, så giv jer selv og ham tid til at falde til og vænne jer til den nye hverdag. Og så vil tingene sandsynligvis ændre sig lidt igen:)

Bliv endelig ved med at putte ham tidligt, når han virker træt. Det er super fint, at I følger hans behov her, og I skal endelig ikke holde ham vågen om aftenen imod hans vilje. Prøv også at holde eftermiddage og aftener hyggelige og rolige. Det kan sagtens være, at han ikke har energi til en masse leg og tumlen rundt, og det er også helt okay at sidde hos jer, kikke i en bog, synge lidt sange osv. Giv ham masser af tæt fysisk kontakt, hvor han kan mærke jer - det kan være rigtig dejligt, når I har været adskilt i løbet af dagen.

Mange børn har også glæde af små rutiner, som hjælper dem med at "lande" derhjemme. Det kan være at få lidt at spise f.eks. frugt, bær, ½ bolle med smør eller lignende, så overgangen mellem dagplejens verden og hjemme bliver mindre voldsom. Prøv om I f.eks. kan undgå at handle på vejen hjem, så I ikke har nogen ærinder om eftermiddagen, men blot skal hjem og slappe af:)


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Det, I beskriver, lyder umiddelbart som en naturlig reaktion, men I skal naturligvis mærke efter og følge jeres mavefornemmelse. Hvis I pludselig oplever, at jeres dreng er helt ulykkelig, når han skal afleveres om morgenen, eller dagplejer fortæller om markant ændret adfærd, eller I oplever, at hun ændrer adfærd, så skal I naturligvis reagere og forsøge at finde ud af, hvad det hele handler om. Men umiddelbart lyder det som en tilvænningsperiode.

Til sidst vil jeg lige sige, at det naturligvis er helt okay, at jeres dreng bliver passet fra ca. 7-7.30 til 15.30-16 - det kan være svært at gøre det ret meget kortere, hvis I begge arbejder fuld tid. Og det er også super flot, at han sover så godt om natten, og samtidig kan puttes så tidligt, når han er træt. Det tænker jeg viser, at han finder rigtig god ro derhjemme og er tryg ved hele situationen, selvom alt er nyt og anderledes:)

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre, og at det giver lidt ro med på vejen:)

Rigtig meget held og lykke fortsat:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce