Annonce

Annonce

Svar: Sidder ofte i W-stilling


6. februar 2025

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Hej Mira

Tak for dit brev :)

Ja, hvis din datter ofte sidder i W-stilling, altså hvor hun sidder på numsen, med knæene pegende fremad og fødderne tilbage, så synes jeg, at du skal tage det op med lægen. At sidde i W-stilling behøver ikke være problematisk, men det er relevant at være opmærksom.

Du nævner ikke, om hun kravler, er begyndt at rejse sig ved møblerne og i gang med at gå. Hvis hun grovmotorisk har udviklet sig uden problemer og er godt igang, så er det ofte mindre bekymrende. Det samme gælder, hvis hun generelt skifter meget stilling og ikke altid vælger at sidde på denne måde.

Men foretrækker hun W-stillingen, og har hun svært ved at sidde på anden måde, eller virker ...


Annonce

... hun f.eks. klodset, har hun svært ved at holde balancen, svært ved at kravle, stå og gå - så kan det være en god idé at finde ud af, hvad årsagen skyldes og også at hjælpe hende med øvelser, som kan styrke hendes muskler, motoriske udvikling og bevægelighed.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Ud over at tale med lægen om det i næste uge, så vil jeg også foreslå dig at kontakte en fysioterapeut. Jeg er ret sikker på, at den kommune, som du bor i, har en fysioterapeut ansat under PPR, så jeg vil anbefale dig, at du kontakter ham eller hende. Fysioterapeuten vil kunne vurdere din datter og også vejlede dig om øvelser, der vil være hensigtsmæssige at lave.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce