Brev:
Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen
Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden. Hun vejer ca 8,2kg og er 67 cm lang.
Jeg skriver fordi jeg gerne vil prøve at fjerne en af natflaskerne for at der kommer mere sammenhængende søvn. Vi begyndte på skemad da hun var 4,5 måneder først nogle skeer grød med frugtmos og nu får hun 1/2 dl grød med frugtmos om formiddagen og 1/2 dl grøntsagsmos om aftenen. Indtil videre har hun været glad for skemaden. Hun får 7-8 flasker MME om dagen mellem 800-1000 ml om dagen.
Sådan ser vores dag ud:
5.30-6 - MME og sover lidt videre, mest i mine arme
7.00-7.30 - står op
8.30-9 - MME og 1. Lur (1-1.5 time)
11- grød med frugtmos, 1/2 dl + vand
11.30-12 - mME
12-12.30 - 2.lur ( 2-2.5 time i barnevogn)
Ca 15 ( når hun vågner fra lur) - ...
... MME
17- 3 lur (30-40 min)
18 - grøntsagsmos + vand+ evt MME
20- MME og putning
23 - MME
3-4- MME
Efter 30-40 af hendes lure skal hun hjælpes i søvn igen. I barnevognen er det ikke altid nødvendigt hvis vi er ude at gå, men hun skal lige vugges i søvn igen hvis hun skal sove de lange lure.
Om natten vågner hun næsten på tidspunktet for flaske og det er her jeg tror at det måske mere er vane end behov. Er det normalt med de antal flasker om natten? Eller skal jeg begynde at vænne hende af en af den og introducere mere skemad? Jeg gad godt hvis det var et længere søvntræk i løbet af natten.
Det skal siges at hun får de der 14-15 timers søvn, men det. Ikke hun jo ikke få hvis ikke jeg hjalp hende under lurene.
Jeg håber at du kan hjælpe.
Venlig hilsen,
Nina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Hormonbehandling
Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.
Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




