Brev:
Uld til baby, hvordan?

Kære Helen.
Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så klar, som jeg kan blive. Jeg har arvet en del babytøj, men har også købt lidt. Vi har dog valgt ikke at kende kønnet før fødslen, så jeg påtænker at købe mere tøj, når baby er her.
En del af det babytøj, som jeg har arvet, er i bomuld. Da jeg jo får et vinterbarn, så tænker jeg, at det vil være godt med tøj i uld. Men jeg er blevet i tvivl om uld og har derfor nogle spørgsmål:
1. Kan ...
... jeg skifte mellem uld og bomuld uden at forstyrre babys temperatur?
2. Skal jeg købe bodystockings og lignende i uld, eller skal jeg købe trøjer, bukser osv. i uld?
3. Hvor meget tøj skal baby have på, når han eller hun skal sove ude? Og skal det f.eks. være en ulddragt eller hvad er bedst?
4. Er det en god idé at bruge uld om natten eller kan jeg her bruge bomuld?
5. Hvilken type uld skal jeg vælge?
Er der andet, jeg skal vide om uld?
Tak fra den gravide
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...

