Annonce

Annonce

Brev:

Uld til baby, hvordan?


7. november 2024

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen.

Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så klar, som jeg kan blive. Jeg har arvet en del babytøj, men har også købt lidt. Vi har dog valgt ikke at kende kønnet før fødslen, så jeg påtænker at købe mere tøj, når baby er her.

En del af det babytøj, som jeg har arvet, er i bomuld. Da jeg jo får et vinterbarn, så tænker jeg, at det vil være godt med tøj i uld. Men jeg er blevet i tvivl om uld og har derfor nogle spørgsmål:

1. Kan ...


Annonce

... jeg skifte mellem uld og bomuld uden at forstyrre babys temperatur?
2. Skal jeg købe bodystockings og lignende i uld, eller skal jeg købe trøjer, bukser osv. i uld?
3. Hvor meget tøj skal baby have på, når han eller hun skal sove ude? Og skal det f.eks. være en ulddragt eller hvad er bedst?
4. Er det en god idé at bruge uld om natten eller kan jeg her bruge bomuld?
5. Hvilken type uld skal jeg vælge?

Er der andet, jeg skal vide om uld?

Tak fra den gravide

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce