Brev:
Uld til baby, hvordan?

Kære Helen.
Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så klar, som jeg kan blive. Jeg har arvet en del babytøj, men har også købt lidt. Vi har dog valgt ikke at kende kønnet før fødslen, så jeg påtænker at købe mere tøj, når baby er her.
En del af det babytøj, som jeg har arvet, er i bomuld. Da jeg jo får et vinterbarn, så tænker jeg, at det vil være godt med tøj i uld. Men jeg er blevet i tvivl om uld og har derfor nogle spørgsmål:
1. Kan ...
... jeg skifte mellem uld og bomuld uden at forstyrre babys temperatur?
2. Skal jeg købe bodystockings og lignende i uld, eller skal jeg købe trøjer, bukser osv. i uld?
3. Hvor meget tøj skal baby have på, når han eller hun skal sove ude? Og skal det f.eks. være en ulddragt eller hvad er bedst?
4. Er det en god idé at bruge uld om natten eller kan jeg her bruge bomuld?
5. Hvilken type uld skal jeg vælge?
Er der andet, jeg skal vide om uld?
Tak fra den gravide
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


