Annonce

Annonce

Brev:

7.5 mdr. og sover meget dårligt


31. oktober 2024

Kategori:
Alder:
7 mdr.

7.5 mdr. og sover meget dårligt

Kære Helen

Vores dreng er nu 7.5 måned gammel, og han sover utroligt dårligt om natten.

Vores dagsrytme varierer en del, men det ligger generelt nogenlunde fast, at han puttes kl. ca. 20 om aftenen. Her får han en flaske, og han drikker ofte 240 ml. Han falder fint i søvn, så selve putningen er ikke noget problem, men han vågner ofte et sted mellem 7-10 gange hver nat - og det trækker tænder ud!

Jeg har overvejet lidt forskelligt. Først mistænkte jeg ørerne, men han er tjekket ved lægen, som sagde, at alt så fint ud. Jeg har også overvejet tænder, men det har efterhånden varet en måned eller mere, og jeg tænker derfor ikke, at årsagen skal findes her?

Han får stadig en del flasker, ofte 6-7 flasker i døgnet, og han er generelt meget glad for sin mælk. Han spiser ikke så meget mad, og der kan naturligvis godt være en sammenhæng her, men netop ...


Annonce

... fordi han ikke spiser så meget, tænker jeg, at han har brug for mælken. Og jeg må indrømme, at flasken også altid får ham til ro, så derfor vil jeg naturligt gerne bibeholde denne.

Kan du evt. sende mig en plan for, hvordan hans dag kan skrues sammen og hvornår du tænker, at han skal have flaske? Og hvad vil det sige at sove igennem nu - hvad kan vi forvente/hvad kan jeg arbejde på skal ske?

Håber du kan hjælpe!

Tak,
Mor H.

PS: Jeg skal måske lige nævne, at han lige nu sover i egen seng på eget værelse, så jeg render frem og tilbage hver nat. Ofte er jeg nødt til at tage ham op, vugge ham og går rundt med ham armene, hvilket er super hårdt for ryggen. Vi har derfor også overvejet, om vi skulle flytte ham tilbage til soveværelset, men da jeg snart skal starte på arbejde og far går på barsel, så vil vi helst, hvis han kan lære at sove på eget værelse.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce