Annonce

Annonce

Svar: Rød i hudfolder


28. oktober 2024

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære mor

Tak for dit brev og dejligt at høre, at du kunne bruge mit sidste svar:)

Det er rigtig dejligt, at din datter er godt i stand, og det er helt normalt, at hun har lidt deller på kroppen og dobbelthage. Og når der er deller, så hud støder mod hud, så opstår der ofte rødme og irritation. Det starter ofte som en lille rød plet, men stille og roligt kan det blive værre, og nogle gange kan der opstå svamp. Der hvor dellerne mødes, kommer der ikke luft til, og samtidig vil det ofte være lidt fugtigt, og så kan det give svamp.

Det bedste du kan gøre er:
1. Sørge for at der kommer luft til.
2. Sørge for at holde det rent
3. Sørge for at holde det tørt
4. Sørge for at behandle evt. infektion.

Ad 1. Du kan med fordel lægge hende på maven så meget som muligt. Når hun ligger på maven og løfter sig op, så vil hun naturligt strække sig, og der kommer luft mellem hudfolderne på halsen.

Nogle familier bruger også en føntørrer eller en lille håndholdt blæser til at tørre med, men det er her vigtigt, at man er meget opmærksom. Varm luft kan hurtigt brænde og være direkte farligt.

Ad 2. Du kan med fordel vaske det med rent vand og mild uparfumeret sæbe. Brug evt. en intimsæbe, som har en lav pH værdi.

Du kan også forsøge at vaske med ...


Annonce

... f.eks. Olivy Baby Care, som ofte bruges i bleområdet. Det kan også bruges mod rødme og irritation i hudfolder.

Ad 3. Det er vigtigt, at du forsøger at holde det tørt. Tør med en helt blød bomuldsklud, så du ikke irriterer huden yderligere. Undgå at bruge f.eks. vatrondeller eller lignende, som kan afgive små "fibre", der kan sætte sig i dellerne.

Sørg for at tjekke dellerne og tørre imellem dem, når din datter har spist. Når hun får mælk, kan der godt løbe mælk ned i hudfolderne under hagen, ligesom det også kan løbe om bag ørerne og give problemer der.

Vær opmærksom på, at hvis du tørrer med en vådserviet, så holdes huden fugtig, og der skal tørres efter med en tør blød klud.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Hvis hun savler meget, så kan du bruge en savlesmæk, så hun ikke bliver gennemsavlet og våd på tøjet, men stadig vil det ofte være nødvendigt at tjekke hudfolderne og lige sikre sig, at de er tørre.

Ad 4. Hvis hun er meget rød og huden virker blank, måske lidt væskende og med røde prikker, så er der sandsynligvis tale om en svampeinfektion. I givet fald vil det være rigtig godt, hvis du får jeres læge til at kikke på det, og I kan få en creme, som I kan behandle hende med.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke fortsat:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce