Brev:
9 måneder og sover ikke igennem om natten

Hej Helen.
Jeg kan ikke forstå, hvorfor vores dreng A. på 9 måneder ikke sover igennem om natten og jeg håber, at du kan hjælpe os videre.
Vi forsøger at køre en ret ens rytme om dagen, hvor han sover to lure dagligt. Det varierer om det er den 1. eller 2. lur som varer længst, men han sover ofte 2-3 timer i alt. Han kommer i seng omkring kl. 20 om aftenen, hvor han får en flaske med ca. 200 ml. Her spiser han altid det hele, og det går rimelig nemt med at putte ham.
Problemet er, at han ofte vågner op derefter. Han sover meget uroligt, triller om på maven, sætter sig nogle gange op, ligger på alle fire, skubber sig både op og ned i sengen. Det betyder, at ...
... vi om natten ofte skal hjælpe ham med at blive lagt ned igen, så får han sutten og så sover han hurtigt videre. Problemet er, at vi nogle nætter skal hjælpe ham måske 10 gange på en nat, og det er temmelig hårdt!
Jeg kan ikke forstå, hvorfor han stadig vågner så mange gange og jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre for at lære ham at sove videre om natten på egen hånd.
Jeg vil lige nævne, at han har haft væske på det ene øre, men lægen sagde, at det ikke var noget, som vi skulle gøre noget ved. Og om dagen sover han ofte også uden problemer, så tænker ikke umiddelbart, at det er ørerne, som spiller ind?
Har du mon nogle råd til, hvad vi kan gøre?
Tak
A.´s mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika




