Brev:
Lammeskind til baby

Kære Helen
Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr på de mest basale babyting. Jeg er dog blevet i tvivl om et lammeskind vil være en god idé?
Jeg tænker umiddelbart, at da vi venter en lille vinterbaby, så kan lammeskind være en god idé. Jeg vil bruge det i barnevognen eller f.eks. som et tæppe på gulvet, hvor baby kan ligge lunt og godt. Hvor vi bor, kan der godt være lidt træk hen over gulvet, og jeg har læst, at et lammeskind kan have en kølende effekt, når det er varmt og en lunende effekt, når det er koldt. Men, da jeg nævnte det for min mor så sagde hun, at det brugte man altså ikke mere, og at det kunne være fyldt med støvmider, så nu er jeg i tvivl om, hvad der er rigtigt.
Hvad siger du?
Tak
fra den gravide
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
