Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og ammestop - 11 mdr.


6. september 2024

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Søvn og ammestop - 11 mdr.

Kære Helen

Jeg har en glad og nysgerrig dreng på 11måneder og 14 dage. Jeg ønsker at stoppe med at amme og nogle bedre putte rutiner i vores daglig dag

Søvnen har altid fyldt meget.
Jeg er den eneste der kan og altid har kunne putte vores søn til lur og til nat - han har aldrig ville have sut eller flaske.

Jeg har forsøgt diverse sutter, sutteflasker, teknikker etc, samt læst nettet tyndt for råd ift putteritual og nedtrapning af amningen osv, der er ingen tvivl om nætterne er de hårdeste da han forbinder amning og søvn, han vågner hver 2 - max 3 time, nogle gange hyppigere.

Jeg har prøvet at tilbyde vand, ligge en hånd på ham, nusse, ligge tæt, ligge med afstand, flere lag bluser osv.

Det er lykkes mig i 4-6 uger ikke at amme om dagen, men istedet vugge stille og roligt imens jeg sidder på pilates bold, det har aldrig taget så kort tid at putte ham til lur som med denne teknik, (han sover to lure) men lige pludselig vil han ikke længere puttes på denne måde, der ellers fungeret så fint, han ...


Annonce

... græder hysterisk, og gør alt for at komme ud af min favn med arme og ben, han vil ikke vugges eller puttes på den måde.

Har forsøgt at putte i klapvogn når vi har været ude, har købt en ny barnevogn vi kan have i lejligheden for at kunne putte ham der, men samme oplevelse at han græder voldsomt, og han stopper ikke. Derudover er han blevet rigtig svært og længe om at falde i søvn, også selvom jeg ammer ham i sengen som han fortrækker.

Jeg er desperat efterhånden, desperat efter at lykkes med noget vi begge trives i og kan få noget mere søvn.

Mon han er klar til et længere vågen stræk med kun en lur?

Han vågner cirka kl 6 (plus minus)
Sover første lur på halvanden til to timer, som er den længeste
kl 9-10
Middags lur omrking kl 15 nogen gange senere, den lur har ingen fast varighed, det kan være alt fra 30min til halvanden time.
Han er typisk vågen 3 timer om morgen og 3,5-4 timer resten af dagen.

Håber du kan hjælpe med nogen gode råd og evt en døgn plan.

Bedste hilsner
En udkørt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce