Brev:
Vægttab under amning

Kære Helen
Så er vores lille datter kommet til verden efter en langvarig men fin fødsel. Hun er nu 14 uger gammel, og jeg ammer hende fuldt.
Amningen går sådan set godt. Hun tager fint på og hun trives rigtig godt med min mælk, men hun ammer meget og jeg kan godt mærke, at det tærer på min energi. Jeg føler mig konstant træt og nogle gange kan jeg også føle mig svimmel.
Jeg har altid været meget slank og ...
... jeg forsøger at spise sundt og varieret i løbet af dagen, men jeg taber mig. Faktisk er min vægt nu lavere end da jeg blev gravid og selvom det kan være dejligt, så begynder jeg at bekymre mig.
Er der nogle regler for, hvor meget man må tabe sig under amning? Jeg ved jo godt, hvor vigtig amningen er, så jeg vil gerne amme, men kan jeg tabe mig for meget? Hvad vil du anbefale mig at gøre?
Tak fra en glad mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




