Svar: Triller kun til den ene side
Kære Malene
Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring det at trille:)
Når din dreng ligger på ryggen, tager fat i sine tæer og triller om på maven, så burde han kunne trille til både højre og venstre side. Ideelt set bør han kunne trille begge veje uden problemer, så det er rigtig godt, at du er opmærksom på, at han ikke gør dette.
Da han kun er 6 måneder og derfor sandsynligvis først for nylig er begyndt at trille fra ryg til mave på denne måde, så kan det være en præference, som han har lige nu. Men stille og roligt skulle han meget gerne begynde at trille til begge sider, og jeg tænker, at du gerne må støtte hans udvikling, så hans bevægelser bliver mere symmetriske:)
Du kan f.eks. prøve at placere legetøj og lignende på den side, som han ofte ikke triller til, for at se om det kan få ham til at interessere sig for netop denne side.
Det vil også være rigtig godt, at du stadig lægger ham på maven, fordi det styrker hans muskler og er med til at ...
... fremme symmetrisk udvikling.
Når han ligger på gulvet, øver sig i at trille og bruge sig selv motorisk, så må du meget gerne hjælpe ham med at trille til den mindre foretrukne side og dermed guide og støtte hans bevægelser lidt i den retning, du ønsker.
Du må også meget gerne lave forskellige bevægelege med ham, så han hjælpes med at bruge sin krop og stimuleres til at dreje kroppen og bevæge sig på forskellig vis.
Hvis han bliver ved med kun at trille til den ene side, så synes jeg, at du bør få en børnefysioterapeut eller f.eks. en osteopat til at tjekke ham igennem. Vedkommende vil kunne se, om din dreng har nogle muskelspændinger og/eller asymmetri, som man f.eks. skal gå ind og løsne og hjælpe ham med - og som kan forklare, hvorfor han kun triller til den ene side. Det kan være en god idé at få ham tjekket igennem en ekstra gang, så du sikrer dig, at alt er som det skal være.
Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...
10. februar 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Bekymring for sproglig og motorisk udvikling
Hej Helen Jeg skriver da jeg er bekymret for min søn. Han er idag 9...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.