Annonce

Annonce

Brev:

Putning af 2 børn


14. maj 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Putning af 2 børn

Hej Helen

Jeg skriver til dig for at få lidt input til ny putterutine :)

Vi har en søn på godt 5 år og en pige, der snart bliver 3 år. Indtil nu har vi puttet dem sammen i vores seng, fordi det gav mest ro både for de voksne og børnene. Den ene voksne kunne lave praktiske ting imens, og børnene faldt hurtigst i søvn på denne måde.
Når vi voksne er gået i seng har den ene af os taget storebror med ind i hans seng og selv lagt sig sammen med ham (vi har med vilje valgt at have en stor seng derinde, for at vi ikke allesammen skulle ligge klemt sammen i vores seng). Så vi voksne sover altså hver for sig med et barn hver. Fordi det simpelthen giver mest søvn til alle på den måde.

Vi har gjort det, at de blev gjort klar til natten, og så er vi gået sammen ind i vores soveværelse, hvor der er blevet læst en godnathistorie, lyset er blevet slukket, vi har sunget et par godnatsange og den voksne er så blevet i rummet (liggende i sengen) til de er faldet i søvn. Vores søn sover som oftest efter maks 5 minutter, og vores datter har også før hen faldet hurtigt i søvn, men de siste par måneder har det taget alt fra 45 minutter til 90 minutter. Og jeg ved selvfølgelig godt det har noget med alderen at gøre. Kan godt huske det fra min søn :D

Men hun har simpelthen så meget krudt i numsen og vil gerne ind og ligge i sin egen seng, for at gå ...


Annonce

... tilbage til mors og fars seng, for måske også lige at prøve storebros seng osv.

Jeg tænker, at jeg måske er klar til at prøve at putte dem i deres egne senge (mest fordi hun faktisk flere gange om ugen alligevel ender med at gå kold derinde).

Men jeg kan ikke lige greje, hvordan jeg gør dette bedst muligt. Min søn har aldrig været en, der sover dagen væk, og han er gerne vågen fra kl. 5.00 uanset, hvad tid han bliver puttet. Han er meget træt, når han kommer hjem fra børnehave, og har egentlig behov for at sove kl. 19.00, men oftest gange bliver det senere, fordi lillesøster slet ikke er klar og han skal i hvert fald ikke sove før hende :)

Hun sover gerne til 6.00-6.30 og så sover hun stadig lur i vuggestuen omrking kl. 12.00-13.30. Længden på luren varierer fra 45 minutter til 2 timer dernede.
Lige meget, om vi starter en putning kl. 19.00 eller 20.30 med hende, så er det noget der tager lang tid.

Hvordan kan jeg introducere en putterutine, som stadig er hyggelig, men som foregår i deres egne senge? Og hvor jeg ikke nødvendigvis behøver at være der fra start til slut? Og hvordan imødekommer jeg bedst muligt deres forskellige behov? Deres værelser ligger op og hinanden og der ligger vores soveværelse også.

Beklager det lange skriv, men tænkte du måske har en bedre idé, end det, jeg kan komme op med :)

Kærlig hilsen
mor til 2

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.

Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder


Annonce