Svar: Har han en forkert rytme?
Kære Emils mor
Det er lidt svært at gennemskue, hvad der sker hos jer gennem en brevkasse, men jeg vil prøve at give dig lidt overvejelser.
Ud fra Emils alder, så vil det være normalt at han sover to gange dagligt, dvs. en formiddagslur og en eftermiddagslur. Ofte er formiddagsluren den korte lur, altså den der varer ca 1 time og eftermiddagsluren længere. De fleste børn går omkring 6 mdr´s alderen fra at sove 3 lure til kun at sove 2 lure, hvorfor de enkelte dage, kan have behov for en lille powernap sen eftermiddag.
Fra 6 mdr´s alderen siger man at børn ikke længere ernæringsmæssigt har behov for mad om natten. Det betyder at de kan indtage deres behov for mælk og skemad i løbet af dagen. Mange børn har dog fortsat behov for trygheden om natten, hvorfor mange vil vågne om natten. Langsomt kan man så vænne dem til at finde tryghed ved andet end brystet.
Det er vigtigt at barnet fra 6 mdr´s alderen får anden ernæring end modermælk, men det er forskelligt hvor meget børn spiser af anden ernæring på dette tidspunkt. Det er dog vigtigt for søvnen at barnet er mæt og også at barnet bliver stimuleret godt i løbet af dagen.
Med stimulation tænker jeg på at barnet har brug for både fysisk og mental træthed, dvs det er rigtig godt at lade barnet undersøge og bruge sine sanser, men det er også rigtig godt at lade barnet bruge sin krop og tumle omkring.
Dernæst vil jeg sige at du beskriver at det altid har været sådan med Emil, hvorfor jeg tænker at det jo så er den erfaring han har med at sove. Det er det hans lille krop husker og derfor vil det tage tid at ændre på tingene.
Umiddelbart lyder det dog ikke som om at rytmen er ...
... så forkert endda, men måske skal du prøve at være mere bevidst om faste sovetider og tider for mad, således at du putter ham til faste tider og også prøver at holde ham sovende i længere tid. Evt. bryder vanen med at vågne for hurtigt, ved at køre ham en lang tur i barnevogn. Altså giver hans lille krop en ny erfaring.
Ind imellem hans sovetidspunkter må du prøve at aktivere ham på forskellig vis, så han bliver træt både fysisk og mentalt. Har du prøvet at tage ham med i svømmehallen f.eks.?
Du skal naturligvis være sikker på at han spiser nok og også er mæt nok, når han puttes.
Der vil naturligvis være perioder hvor han vil sove mere uroligt, hvor han drømmer mere, får ondt for tænder og lignende. Der kan også være dage, hvor der sker flre ting omkring jer end han har behov for. Her må du så prøve at skabe den fornødne ro omkring jer, så han lærer sig at finde roen igen.
Emil har en alder nu, vhor der sker rigtig meget omkring ham, hvor han følger rigtig meget med i alt, ruller, pludrer, har fat i sine tæer, ser på sine hænder, putter ting i munden osv. Han kan sidde i høj stol og være med på en anden måde og det er rigtig dejligt. Det er dog også en tid, hvor man pga ovenstående er nødt til at skærme nogle gange, altså skærme lidt for alle de stimuli der er omkring ham. Hvis han er et meget nysgerrigt barn, så kan han ikke selv sige stop og så bliver han simpelthen for overtræt og her skal du så hjælpe ved at skærme og skabe roen omkring jer.
Måske viser han ikke særligt tydelige signaler, så prøv at putte ham før du tror han egentlig har behov for det.
Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Barnevogn
Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.
Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?
Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...
Selleri
Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.
Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.
Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









