Annonce

Annonce

Brev:

Putning - 11 mdr.


22. april 2024

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Putning - 11 mdr.

Hej Helen,

Jeg skriver igen, fordi min søn snart bliver 1 år gammel og skal tilmed starte i vuggestue d. 1. maj. Meget af hans liv har han sovet korte lure og haft mange opvågninger om natten, men nu er han endelig begyndt at sove meget mere sammenhængende + længere lure om dagen. Jeg har 2 spørgsmål omkring søvnen:

1. Vi ved simpelthen ikke, hvordan vi skal lære ham at falde i søvn selv i sin seng. Nu starter han som sagt i vuggestue lige om lidt, og kan se i deres informationsbrev at de forventer at barnet nogle lunde kan falde i søvn uden at blive vugget og den slags. Vi vugger ham stadig HVER gang han skal sove. Det er det eneste der virker.

Vi har prøvet at lægge ham ned i tremmesengen og blive hos ham, men han rejser sig konstant op og står ved tremmerne og søger kontakt. Nogle gange går vi kortvarigt ud, for at give det lidt tid, men når vi kommer tilbage har han normalt smidt sutten og står og gumler i tremmerne.

Vi har også ofte øvet med at vugge ham til han næsten ...


Annonce

... sover og så lægge ham, nogle gange virker det, andre gange ikke, men vi kan lige som ikke rigtig komme skridtet videre.

Vi er også dødtrætte af at vugge ham i armene, han bliver jo tungere hele tiden og vil ikke svøbes mere, selvom det var det der plejede at berolige ham, men tænker han jo nok bare er blevet for gammel til det... Vi er ved at være godt frustrerede, og vi håber at du kan hjælpe os med, hvordan vi gør det anderledes :)

2. Vi har oven i det virkelig svært ved at putte ham om aftenen. Og jeg ved ikke om det i virkeligheden er fordi, at han slet ikke skal sove to lure mere?

Han står ca. op kl. 6.00 og sover formiddagslur kl. 9-11/11.30. Herefter sover han eftermiddagslur fra kl. 14.30-16 ca. Derfor er det helt umuligt at putte ham kl. 19, hvilket vi har gjort meget af hans liv, hvor det virkede fint. Og kl. 20 er han stadig ikke helt træt nok til at falde i søvn. Pludselig er hele aftenen næsten forsvundet... Er der behov for en hel anden dagsrytme mon?

Venlige hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce