Annonce

Annonce

Brev:

Putning - 11 mdr.


22. april 2024

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Putning - 11 mdr.

Hej Helen,

Jeg skriver igen, fordi min søn snart bliver 1 år gammel og skal tilmed starte i vuggestue d. 1. maj. Meget af hans liv har han sovet korte lure og haft mange opvågninger om natten, men nu er han endelig begyndt at sove meget mere sammenhængende + længere lure om dagen. Jeg har 2 spørgsmål omkring søvnen:

1. Vi ved simpelthen ikke, hvordan vi skal lære ham at falde i søvn selv i sin seng. Nu starter han som sagt i vuggestue lige om lidt, og kan se i deres informationsbrev at de forventer at barnet nogle lunde kan falde i søvn uden at blive vugget og den slags. Vi vugger ham stadig HVER gang han skal sove. Det er det eneste der virker.

Vi har prøvet at lægge ham ned i tremmesengen og blive hos ham, men han rejser sig konstant op og står ved tremmerne og søger kontakt. Nogle gange går vi kortvarigt ud, for at give det lidt tid, men når vi kommer tilbage har han normalt smidt sutten og står og gumler i tremmerne.

Vi har også ofte øvet med at vugge ham til han næsten ...


Annonce

... sover og så lægge ham, nogle gange virker det, andre gange ikke, men vi kan lige som ikke rigtig komme skridtet videre.

Vi er også dødtrætte af at vugge ham i armene, han bliver jo tungere hele tiden og vil ikke svøbes mere, selvom det var det der plejede at berolige ham, men tænker han jo nok bare er blevet for gammel til det... Vi er ved at være godt frustrerede, og vi håber at du kan hjælpe os med, hvordan vi gør det anderledes :)

2. Vi har oven i det virkelig svært ved at putte ham om aftenen. Og jeg ved ikke om det i virkeligheden er fordi, at han slet ikke skal sove to lure mere?

Han står ca. op kl. 6.00 og sover formiddagslur kl. 9-11/11.30. Herefter sover han eftermiddagslur fra kl. 14.30-16 ca. Derfor er det helt umuligt at putte ham kl. 19, hvilket vi har gjort meget af hans liv, hvor det virkede fint. Og kl. 20 er han stadig ikke helt træt nok til at falde i søvn. Pludselig er hele aftenen næsten forsvundet... Er der behov for en hel anden dagsrytme mon?

Venlige hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce