Annonce

Annonce

Brev:

Ked af at være i dagplejen


16. april 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 9 mdr.

Ked af at være i dagplejen

Hej Helen.

Vi har en dejlig pige på 2 år og 9 måneder, hun har ellers været rigtig glad for at gå i dagpleje, da der det sidste år har været 4 jævnaldrende piger at lege med, siden nytår er alle pigerne startet i børnehave, så nu er der kun vores datter tilbage af store piger og der er nu startet 3 babyer.

Vi er selvstændige og har valgt at prioritere, at mens vores datter er lille, skal hun kun i dagpleje 3 timer om dagen fra 8.30-11.30.

Men de sidste 14 dage, siden den sidste store pige begyndte i børnehave, har min datter været så ulykkelig over at være afsted og vi har flere gange måtte hente hende fordi hun er SÅ ulykkelig, hun er også ked af det nu når hun skal hjemmefra og græder og græder.

Dagplejemoderen prøver, men siger hun slet ikke kan få hende til at lege, hun vil kun være sammen med dagpleje moderen og hun virker nok lidt irriteret over at hun er nød til at lege med min datter og at det er det eneste min datter vil er at være sammen med hende ellers bliver hun ked af det.

Jeg er meget ulykkelig over det, jeg kan mærke det meget på min datter, der hjemme ...


Annonce

... også er blevet meget mere pylret og ked af det.

Jeg ved godt dagpleje moderen har meget at se til med 3 babyer også, men er det ikke normalt nok at min datter søger hende og gerne vil lege med hende, dagplejeren får det lidt til at lyde som om det er min datter der er unormal når hun ikke bare kan sige til hende at hun skal gå ind og lege også "passe" sig selv forstå mig ret.

Jeg håber du har nogle gode råd, dagplejeren får det til at lyde som om jeg må løse det, jeg har overvejet at tage hende hjem indtil hun skal starte i børnehave også få hjælp fra bedsteforældre til at få det til at gå op de sidste måneder, men så er jeg jo også bange for at det bliver mere svært for min datter at starte i børnehave?

Men min datter virker ulykkelig og små deprimeret, det kan jeg jo ikke acceptere, håber du har nogle gode råd?

Min datter er vant til at vi leger en del med hende hjemme, men når først hun er igang med en god leg, så er hun også rigtig dygtig til at fortsætte legen selv, og kan godt selv herhjemme lege små rolle lege selv med sine dukker og bamser.

Håber du kan hjælpe.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce