Brev:
Ked af at være i dagplejen

Hej Helen.
Vi har en dejlig pige på 2 år og 9 måneder, hun har ellers været rigtig glad for at gå i dagpleje, da der det sidste år har været 4 jævnaldrende piger at lege med, siden nytår er alle pigerne startet i børnehave, så nu er der kun vores datter tilbage af store piger og der er nu startet 3 babyer.
Vi er selvstændige og har valgt at prioritere, at mens vores datter er lille, skal hun kun i dagpleje 3 timer om dagen fra 8.30-11.30.
Men de sidste 14 dage, siden den sidste store pige begyndte i børnehave, har min datter været så ulykkelig over at være afsted og vi har flere gange måtte hente hende fordi hun er SÅ ulykkelig, hun er også ked af det nu når hun skal hjemmefra og græder og græder.
Dagplejemoderen prøver, men siger hun slet ikke kan få hende til at lege, hun vil kun være sammen med dagpleje moderen og hun virker nok lidt irriteret over at hun er nød til at lege med min datter og at det er det eneste min datter vil er at være sammen med hende ellers bliver hun ked af det.
Jeg er meget ulykkelig over det, jeg kan mærke det meget på min datter, der hjemme ...
... også er blevet meget mere pylret og ked af det.
Jeg ved godt dagpleje moderen har meget at se til med 3 babyer også, men er det ikke normalt nok at min datter søger hende og gerne vil lege med hende, dagplejeren får det lidt til at lyde som om det er min datter der er unormal når hun ikke bare kan sige til hende at hun skal gå ind og lege også "passe" sig selv forstå mig ret.
Jeg håber du har nogle gode råd, dagplejeren får det til at lyde som om jeg må løse det, jeg har overvejet at tage hende hjem indtil hun skal starte i børnehave også få hjælp fra bedsteforældre til at få det til at gå op de sidste måneder, men så er jeg jo også bange for at det bliver mere svært for min datter at starte i børnehave?
Men min datter virker ulykkelig og små deprimeret, det kan jeg jo ikke acceptere, håber du har nogle gode råd?
Min datter er vant til at vi leger en del med hende hjemme, men når først hun er igang med en god leg, så er hun også rigtig dygtig til at fortsætte legen selv, og kan godt selv herhjemme lege små rolle lege selv med sine dukker og bamser.
Håber du kan hjælpe.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




