Brev:
At sove igennem

Hej Helen
Min søn er nu blevet 6 måneder og jeg tænker, at det derfor er realistisk, at han begynder at sove igennem om natten.
Han er en stor dreng på 9 kg og 70 cm. Han får flaske og drikker ofte ca 900 ml i døgnet. Derudover får han skemad 2 gange dagligt. Det varierer mellem grød og grøntsagsmos hhv. frokost og aften. Om aftenen spiser vi ca. kl. 18, derefter får han ca. 100 ml mme og så sover han ofte et sted mellem kl. 19-20.
Han får ofte flaske igen omkring kl 01-02, hvor han vågner af sig selv, og jeg kan ikke få ham til at sove videre her uden flaske. Ofte drikker han 180-200 ml, så han virker sulten/tørstig på dette tidspunkt. Herefter sover han meget ...
... uroligt til kl. 05/06, hvor jeg forsøger at berolige med en sut, og til sidst får han så en flaske igen.
Han sover egentligt rigtig fint fra han puttes og indtil kl. 01-02, men jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han begyndte at sove bedre om natten og ikke om aftenen.
Jeg har set, at du anbefaler en drømmeflaske om aftenen, det har jeg forsøgt få gange, men har lidt svært ved at se, hvordan denne gives. Jeg har hele tiden tænkt, at det var fint, at han meldte sig selv, når han havde behov for flasken, men skal jeg begynde at vække ham, før jeg selv går i seng? Og hvornår kan jeg forvente, at han sover igennem?
Håber du vil svare på mine spørgsmål:)
Hilsen
Mor T.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor




