Annonce

Annonce

Brev:

Løbe når man ammer


5. april 2024

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Løbe når man ammer

Hej Helen.

Min kæreste og jeg har den dejligste pige på knap 3 måneder, og jeg har et par spørgsmål, som jeg gerne vil vende med dig:)

Det er vigtigt for mig at holde mig i form og jeg er selvfølgelig helt med på, at det "naturligt kan tage tid" og at "jeg jo lige født,", som utallige mennesker efterhånden har fortalt mig. Jeg vil dog meget gerne tilbage til den vægt og den krop, som jeg havde før graviditet og fødsel!

Jeg løber lige nu 3 gange om ugen. Min kæreste passer vores datter imens og jeg er ofte væk en times tid til halvanden, det passer fint imellem to amninger, så det giver ikke problemer.

Men de sidste par dage har amningen ikke fungeret. Min ...


Annonce

... datter vil ikke tage brystet, selvom hun virker sulten. Jeg har læst, at det kan hænge sammen med hendes alder, men også at det kan hænge sammen med at smagen af mælken ændres, når man dyrker sport?

Jeg vil være rigtigt ked af ikke at kunne fortsætte med at løbe, men er jo også ked af, hvis det stopper amningen. Jeg kan mærke, at jeg har det virkelig godt med at løbe. Jeg nyder det rigtig meget og må indrømme, at jeg faktisk også nyder den tid for mig selv.
Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg skal gøre. Jeg vil naturligvis gerne følge min datters behov, men jeg kan samtidig mærke, at jeg også har et behov, og det er vel også okay eller hvad?!

Hilsen den
frustrerede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce