Brev:
Spiser min datter nok?

Hej Helen
Jeg har en datter, der er født den 22. september 2023, så hun er 5 måneder og 3 uger nu. Hun blev vejet til 7.9 kg, ved 5 måneders undersøgelsen.
Hun får flaske og derudover er vi også begyndt med skemad, som hun nu får to gange dagligt. Hendes dag kan godt variere, men det ser ca. sådan her ud:
Ca. 6.00: 125 ml MME
Ca. 8.30: 125 ml MME
Sover lur
Ca. 10.30-11: Grød med frugtmos
Får derefter flaske med ca. 125 ml MME
Sover lur
Ca. 16: 125 ml MME
Sover lur igen
Ca. 18.30: Kartoffel/grøntsagsmos
Ca. 20-20.30: 125 ml MME og puttes til nat
Ca 24-01: 125 ml ...
... MME
Hun tilbydes vand til måltiderne. Jeg kan ikke få hende til at drikke mere end de ca. 125 ml, hun siger altid selv fra og slipper flasken, når hun ikke vil have mere. En gang imellem kan hun godt vågne op om aftenen og have behov for en flaske mere, her drikker hun så måske 50-80 ml ekstra, men aldrig mere end det. Er det okay? Får hun mælk nok?
Hvad gør jeg med hensyn til hendes mad, når hun om lidt bliver 6 måneder? Skal jeg tilbyde hende et ekstra måltid? Og hvad hvis det går ud over hendes mælkeindtag?
Håber du vil dele nogle tanker med mig.
På forhånd tak,
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor









