Annonce

Annonce

Svar: Hvordan forebygges hård mave?


10. februar 2024

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære mor til to

Tak for dit brev, og dejligt at du har set, at jeg har udgivet en ny bog "Helens bog om fingermad og bælgfrugter" - det lyder som om, at lillebror har den rette alder til, at denne bog også kunne være noget for jer;)

Det er generelt en god idé at variere mellem forskellige fødevarer, for at holde din drengs mave naturligt igang. Når det så er sagt, så er det dog også en god idé, at du i begyndelsen introducerer nye fødevarer gradvist, så hans mave- og tarmsystem får lidt tid til at tilpasse sig:)

Det er også en god idé at tilbyde fiberholdig kost. Det kan du f.eks. gøre ved at tilbyde ham grød af havregryn eller give ham øllebrød. Det kan også være en god idé at tilbyde grøntsager, der er rige på fibre f.eks. blomkål, broccoli, gulerod eller græskar. Og frugt kan f.eks. være æblemos, pæremos, blommemos, eller f.eks. sveskemos, som du spørger til. Svesker er kendt for deres afførende egenskaber og en lille smule hver dag burde ikke skade. Det er dog generelt en god idé generelt at variere hans indtag. Også mos af forskellige bær kan være godt - det unge f.eks. være lidt jordbærmos eller blåbærmos (uden skind) som topping på en grød.

Det er vigtigt at sige, at når du tilbyder ham flere fibre, så er ekstra væskeindtag også nødvendigt. Det betyder, at du skal amme eller give flaske, som du plejer - og derudover supplere med vand af kop til alle måltider. Vand vil være ...


Annonce

... med til at gøre afføring blød, så den lettere kan presses ud:)

Det er også en god idé, at du forsøger at skabe en regelmæssig rutine, altså faste spisetider med morgenmad, frokost og aftensmad - og hen af vejen også mellemmåltider i løbet af dagen. Hvis han har en regelmæssig spiserytme, så vil det være med til at regulere hans fordøjelse og forebygge forstoppelse.

Og så er det også vigtigt, at du hjælper ham med at være fysisk aktiv. Han skal bruge sig selv motorisk - det er vigtigt, at han triller, drejer om sin egen akse, forsøger at tage fat i sine tæer, forsøger at krybe osv. Han skal stadig lægges på maven flere gange dagligt, det vil både styrke hans ryg- nakke- og mavemuskler, men det vil også være gavnligt for hans fordøjelse.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du må også meget gerne hjælpe ham med at blive bevæget. Du kan cykle med hans ben, løfte hans ben op og ned, hjælpe ham med at rulle, give ham lidt massage på maven i små cirkelbevægelser og i urets retning. Det kan lindre ubehag og være godt for fordøjelsen.

Har I mulighed for at tage i svømmehallen eller har I badekar, så kan det også være en god idé at udnytte dette, da kan kan stimulere hans muskler - også mavemusklerne og herunder fordøjelsen. Samtidig vil det varme vand ofte få ham til at slappe af, og det kan også gøre, at både luft og afføring lettere kommer ud.

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig god appetit fortsat:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce