Annonce

Annonce

Brev:

Putning af far


4. januar 2024

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Putning af far

Kære Helen

Vi har brug for gode råd til putning af vores søn på 2,5 år.

Vi venter en lillesøster til foråret, og i starten af graviditeten var jeg syg. Kombinationen af det, og at vores søn er meget interesseret i lillesøster gør (tror jeg), at han er blevet meget morglad. I starten var det rigtig slemt, og det var faktisk kun mig, der måtte noget, men efter far-tid henover julen, går det bedre - undtaget ved putning.

I en lang periode er det derfor kun mig, som har puttet, fordi vi synes, at det var naturligt, at han havde en periode, hvor han var ekstra mor glad. Undervejs i forløbet har vi skiftet tremmesengen ud, dels fordi han kravlede ud af siden, så vi var nødt til det af sikkerhedsmæssige grunde, og dels så jeg med min gravide mave bedre kunne “holde til” at holde ham i hånden om aftenen.

Det skal samtidig nævnes, at han undervejs i forløbet også har afleveret sin sut efter eget ønske, fordi hans bedste ven nede i vuggestuen havde været i zoologisk have og aflevere sin. Det er gået helt uproblematisk, og han har kun spurgt efter den et fåtal af gange, og har nu været suttefri i ca. 2 måneder.

Putningerne er fra jeg blev gravid i sommers og frem til nu gået fra, at vi blot kunne ligge ham i sin tremmeseng med lidt white noise, til nu at tage over en time - og nogle gange helt op til 2 timer. Vi har derfor også været nødt til at indføre, at far skal putte, fordi jeg ikke kan holde til at sidde der så længe med bækkensmerter og en højgravid mave.

Vi har skubbet putningen fra ca. kl. 19 til kl. 20, uden ...


Annonce

... det dog synes at gøre den helt store forskel. Vores dreng viser ikke tegn på at være træt, men med en vågentid fra ca. 6.30, lur på ca. 1,5 time mellem ca. 12-14, i kombination med, at han er meget aktiv, tænker vi, at han må være træt der. Vi går som regel i karbad med ham, og forsøger at lave mere rolige aktiviteter frem mod sengetid. Putteritualet med bad, børste tænder og godnathistorie har været det samme det sidste 1,5 års tid, og altså også før soveproblemerne startede.

Der er enkelte aftener, hvor vores søn ikke protestere over, at far putter, men de fleste aftener er han ked af det (nogle gange rigtig meget, hvor han græd over en halv time), og det ender med, at min mand må falde i søvn med ham nede på gulvet, hvor de ligger på en dyne sammen eller i armene.

Han vil rigtig gerne ind og sove i vores seng - og det får han også lov til, når han vågner i løbet af natten, men idet jeg som følge af graviditeten skal op og tisse en del gange i løbet af natten, og han registrerer det og løber efter mig ud på toilettet, fordi jeg ikke må gå, synes vi heller ikke, at det er en optimal løsning, at han bliver puttet i vores seng - selvsagt også i forhold til, at der lige om lidt også skal være en lillesøster i vores soveværelse, som vil vække ham, hvis han skal sove der.

Hvad kan vi gøre anderledes for, at det ikke skal være en kamp på 1-2 timer hver aften? Det er synd både for min søn og mand. Skal vi opgive og lade mor putte ham i vores seng, som er det, min søn rigtig gerne vil?

Med venlig hilsen
De trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.

2.5 år og søvnens tigerspring

Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


12. december 2024 | Renlighed | 2 år, 9 mdr.

Nervøs for potte

Kære Helen Endnu engang kunne jeg godt tænke mig at høre dine tanker om en...

Læs hele brevet og Helens svar


10. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 2 mdr.

Sur 2-årig

Hej Helen, Nu skriver jeg i desperation til dig igen :-) Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce