Brev:
Forstoppelse - 20 mdr.
Kære Helen
Nu er jeg her lige igen.
Jeg er i tvivl om, hvornår forstoppelse er "behandlingskrævende" hos de små.
H har haft tendens til hård mave de sidste par måneder, uden at jeg som sådan har fundet en årsag. Jeg har kunnet regulere det fint ved at give sveske og figenstang og undgå banan.
Vi spiser ret fiberrigt hjemme, da jeg er selv vegetar og aftensmaden er tit vegetarisk med mange grønsager og bælgfrugter (far og søn er ikke vegetarer, og H får alm. kost i vuggestuen). Han spiser med glæde rugbrød og andet fuldkorn. Jeg tænker bestemt ikke han mangler fiber i kosten, måske lige modsat, så jeg sørger for at tilbyde ham rigeligt at drikke.
Jeg har identificeret banan som 'synderen', der stopper maven, så det sørger jeg for, han ikke får for meget af.
Nu her har han ikke haft afføring i to dage, så længe er der ikke gået før, og jeg er i tvivl om, hvornår man skal gå til lægen med det?
Når ...
... maven fungerer har han afføring to gange dagligt, om morgenen og eftermiddag.
Hvis jeg kontakter lægen, vil de helt sikkert foreslå afføringsmiddel, og det vil jeg helst undgå, hvis man kan få naturligt gang i maven. Han skal selvfølgelig have det, hvis det er nødvendigt, men jeg ville høre dig ad, om der var andet (ud over sveske, figen, lidt rosin, ekstra vand) som man kunne prøve?
Han har haft lidt feber op til weekenden og ville ikke spise så meget, derfor har han fået lov at spise en del af nogle ('sunde') bananmuffins, jeg havde bagt. Det har måske stoppet maven, samt han har måske svedt noget væske ud med feber, ellers ved jeg ikke, hvad det kan skyldes.
Han sover lidt mere uroligt, er lidt pylret og har lidt formindsket appetit, men det er jo svært at sige om det skyldes, han har været syg, eller om det er forstoppelsen.
Men der skal gang i maven uanset, så hvad foreslår du?
Med venlig hilsen
Mor til H
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.
Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Tusind tak for din hjælp til ammestop. Jeg har i denne uge endelig lagt amningen på hylden, og lillepigen har ikke sagt et kvæk. Hun falder så pænt i søvn, imens jeg synger for hende. Hun er så dygtig, og jeg er glad for, at det har været så let. Der er selvfølgelig stadig mælk i mine bryster, men de er ikke spændte. Så tusind tak for dine råd...
Hilsen en mor, der gerne ville gøre ammestop så let som muligt for både mor og barn.