Annonce

Annonce

Brev:

Dårlig mave 2 1/2 uge


7. december 2023

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Dårlig mave 2 1/2 uge

Kære Helen

Min søn på lige præcis 6 måneder startede mad for ca 3 uger siden. Han er meget nysgerrig og interesseret i det og set gik også let. Så fik han efter få dage forstoppelse, og vi gav en lactulose to gange, men stoppede så da der hurtigt kom gang i maven. Efterfølgende blev det så mega tyndt, og så fortsatte det bare. Det har nu været diarre agtigt, grønt og slimet i 2 1/2 uge. Om natten kan han lave et par bleer der er mere almindelige, men morgen og hele dagen er der mange tynde. Han er forstyrret af det om aften og nat og det eneste der kan få ro på maven er at jeg ammer. Så derfor ammer jeg ham nærmest med 1-2 timers mellemrum hele natten. Det er hårdt for os begge og jeg undrer mig også over hvorfor det fortsætter.

Han er blevet podet to gange ved læge og det har intet vist. Han er frisk og glad om dagen (nogle dage lidt ekstra pylret pga maven), og har egentlig også gerne ville spise på trods. Han får grød (nu havdregrød) til morgen, grøntsagsmos til middag fx med kogte kødboller, blød frugt eller ...


Annonce

... frugtmos til snack og aftensmad sådan lidt a la hvad vi spiser. Igår ville han dog ikke rigtig spise og jeg er sikker på at det var maven der drillede.

Jeg er usikker på om jeg skal holde madpakke helt og bare amme - om det er nok? Han får nogle gange MME i flaske, det fungerer fint. Skal jeg give mere af det for at sikre mig han bliver mæt?

Han får en aftenflaske med MME men på trods heraf vil han ammes to timer efter, så vi tænker ikke at det er sult der gør at han natammer hele tiden, men mere forstyrrelsen i maven.

Tidligere havde han kun afføring en gang dagligt og det var normalt gul/brunt og han havde aldrig natafføring. Han har aldrig taget lange ammestræk om natten trods at han bruger sut og at vi også benytter os af slyngevugge. Men nu er det bare ikke godt.

Vi skal til Asien i en måned d 31 december og jeg vil bare virkelig gerne have styr på den mave inden.

Burde vi gå tilbage til kun amning og se hvad der sker? Og i så fald, får han så nok næring bare via mælk?

Hilsen
en lidt træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce