Brev:
Kraftige reaktioner

Hej Helen.
Vi har en dejlig dreng på 1 år, han er glad, undersøgende og i rivende udvikling.
Han har altid været enormt god til at have øjenkontakt, og i det hele taget at have kontakt og kommunikere med os. Han efterligner fagter og lyde og pludrer løs, har let til smil og grin.
Han er meget glad for andre børn, og udforsker verden omkring sig for så at vende tilbage til os og så afsted igen.
Han elsker fange og gemmeleg. Han leger giv og tag lege, bygger lego og deler gerne sin mad med os. Han har 4 tænder og 1 på vej, kravler og rejser sig.
Alt i alt tænker jeg han er helt som han skal være. Men siden han har været ca. 8-9 måneder har han tydelig vist at han har sin helt egen vilje, eksempelvis er han blevet frustreret hvis vi har byttet en ske ud med en anden.
Puslebordet er heller ikke den store succes og giver mange konflikter, han har absolut ikke lyst til at ligge der og få skiftet ble, han bliver vred og ked af det, det gør ingen forskel hvor meget forskelligt han får i hænderne.
På det seneste er reaktionerne blevet ...
... kraftigere og anderledes, de opstår hvis han er ikke får det som han har tænkt, bliver puslet eller er træt.
Han slår/klasker mig i ansigtet, og selvom jeg tager hans hånd og øver at man i stedet aer, eller tydeligt siger at nej eller av, fortsætter han bare og griner.
Samtidig er han begyndt at gokke/banke sit hoved ind i vores ansigter gentagne gange, han gør det også med i ting. Her er det som om han undersøger tingene, når det er ved os er det i frustration. Han slår også indimellem sig selv på hovedet.
Derudover har han flere gange, hvis han er meget vred i pusle eller spisesituationen, taget min hånd for at bide i mine fingre.
Det gør mig enormt ked af det og bekymret over om vi har gjort noget galt, eller om der er noget i vejen med ham.
Jeg har vendt det med vuggestuen, her får både han og os meget ros og de mener det er helt normalt, de oplever ikke noget af dette hos dem.
Jeg har sådan brug for råd og vejledning ift. om dette er normalt og er en del af udviklingen.
Og hvad som er det rigtige at gøre ?
Hilsen
Den bekymrede Mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Æteriske olier
Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.
Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.
I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire







