Brev:
Søvn - oppe flere gange om natten

Kære Helen,
Vi er efterhånden godt tyndslidte herhjemme. Vi er oppe flere gange om natten og give sut og vi giver stadig flaske 2-3 gange.
Vores rytme er således.
7:30 grød
9:30 lur og frugt inden
11:00 frokost
14;00 lur. Her tilbydes brød og frugt inden.
15:30-16:00 vågner fra lur og tilbydes vand og frugt,
17:00-17:30 aftensmad. Her spiser hun ikke det store. Appetitten er faldet efter en omgang mellemørebetændelse. Vi arbejder på at få den tilbage, og det går stille fremad.
Varmt bad efterfølgende
19:00 puttes. Det er ret nemt. Får en flaske. Ligger i vores arme med en nusseklud og får en flaske. Bliver lagt i sengen, når hun er ved at falde i søvn.
Vi kan IKKE ligge hende og hjælpe hende med at falde til ro. Hun skøjter rundt i sengen og det bliver bare til en overtræt baby.
22-23 tiden. En ...
... flaske på ca 150
Ml.
02-03 tiden: vågner og er svær at putte igen. Får flaske, det er det eneste som virker. Og hun labber det i sig.
Herfra sover hun ret uroligt. Vågner, skal have sut, er ked af det. Sætter sig op. Oftest en gang i timen. Nogle gange mere.
Det fortsætter frem til kl. 07:15 hvor hun vågner.
Det har stået på i flere måneder nu. Hun er startet i vuggestue i sidste uge, men mønstret var det samme før det.
Vi deler nætterne op, så en af os sover på hendes værelse i en gæsteseng, for det er for hårdt at være i, og jeg starter på arbejde start november, hvor jeg skal hjemmefra 7:15, og jeg frygter virkelig, hvordan det skal blive det hele.
Jeg er så træt af den / de natflasker, for jeg ved godt, at hun jo sikkert ikke har behov for dem, men det bare er tryghed.
Kærlig hilsen
En træt mor og far
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Udslæt - hos børn
Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:
- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









