Annonce

Annonce

Brev:

Søvn - oppe flere gange om natten


20. oktober 2023

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Søvn - oppe flere gange om natten

Kære Helen,

Vi er efterhånden godt tyndslidte herhjemme. Vi er oppe flere gange om natten og give sut og vi giver stadig flaske 2-3 gange.

Vores rytme er således.

7:30 grød
9:30 lur og frugt inden

11:00 frokost

14;00 lur. Her tilbydes brød og frugt inden.

15:30-16:00 vågner fra lur og tilbydes vand og frugt,

17:00-17:30 aftensmad. Her spiser hun ikke det store. Appetitten er faldet efter en omgang mellemørebetændelse. Vi arbejder på at få den tilbage, og det går stille fremad.

Varmt bad efterfølgende

19:00 puttes. Det er ret nemt. Får en flaske. Ligger i vores arme med en nusseklud og får en flaske. Bliver lagt i sengen, når hun er ved at falde i søvn.

Vi kan IKKE ligge hende og hjælpe hende med at falde til ro. Hun skøjter rundt i sengen og det bliver bare til en overtræt baby.

22-23 tiden. En ...


Annonce

... flaske på ca 150
Ml.

02-03 tiden: vågner og er svær at putte igen. Får flaske, det er det eneste som virker. Og hun labber det i sig.

Herfra sover hun ret uroligt. Vågner, skal have sut, er ked af det. Sætter sig op. Oftest en gang i timen. Nogle gange mere.

Det fortsætter frem til kl. 07:15 hvor hun vågner.

Det har stået på i flere måneder nu. Hun er startet i vuggestue i sidste uge, men mønstret var det samme før det.

Vi deler nætterne op, så en af os sover på hendes værelse i en gæsteseng, for det er for hårdt at være i, og jeg starter på arbejde start november, hvor jeg skal hjemmefra 7:15, og jeg frygter virkelig, hvordan det skal blive det hele.

Jeg er så træt af den / de natflasker, for jeg ved godt, at hun jo sikkert ikke har behov for dem, men det bare er tryghed.

Kærlig hilsen
En træt mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce