Annonce

Annonce

Brev:

Søvn - oppe flere gange om natten


20. oktober 2023

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Søvn - oppe flere gange om natten

Kære Helen,

Vi er efterhånden godt tyndslidte herhjemme. Vi er oppe flere gange om natten og give sut og vi giver stadig flaske 2-3 gange.

Vores rytme er således.

7:30 grød
9:30 lur og frugt inden

11:00 frokost

14;00 lur. Her tilbydes brød og frugt inden.

15:30-16:00 vågner fra lur og tilbydes vand og frugt,

17:00-17:30 aftensmad. Her spiser hun ikke det store. Appetitten er faldet efter en omgang mellemørebetændelse. Vi arbejder på at få den tilbage, og det går stille fremad.

Varmt bad efterfølgende

19:00 puttes. Det er ret nemt. Får en flaske. Ligger i vores arme med en nusseklud og får en flaske. Bliver lagt i sengen, når hun er ved at falde i søvn.

Vi kan IKKE ligge hende og hjælpe hende med at falde til ro. Hun skøjter rundt i sengen og det bliver bare til en overtræt baby.

22-23 tiden. En ...


Annonce

... flaske på ca 150
Ml.

02-03 tiden: vågner og er svær at putte igen. Får flaske, det er det eneste som virker. Og hun labber det i sig.

Herfra sover hun ret uroligt. Vågner, skal have sut, er ked af det. Sætter sig op. Oftest en gang i timen. Nogle gange mere.

Det fortsætter frem til kl. 07:15 hvor hun vågner.

Det har stået på i flere måneder nu. Hun er startet i vuggestue i sidste uge, men mønstret var det samme før det.

Vi deler nætterne op, så en af os sover på hendes værelse i en gæsteseng, for det er for hårdt at være i, og jeg starter på arbejde start november, hvor jeg skal hjemmefra 7:15, og jeg frygter virkelig, hvordan det skal blive det hele.

Jeg er så træt af den / de natflasker, for jeg ved godt, at hun jo sikkert ikke har behov for dem, men det bare er tryghed.

Kærlig hilsen
En træt mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce