Annonce

Annonce

Brev:

Søvn, mad og høje skrig


13. oktober 2023

Alder:
5 mdr.

Søvn, mad og høje skrig

Hej Helen,

Min dreng er lige blevet 5 mdr her d.4/10 og han er en meget glad og nysgerrig dreng som vil røre ved alt og komme alt i munden. Jeg er dog udfordret omkring at han ikke kan ligge på maven mere end 5 minutter uden han begynder at skrige og vil blive båret. Så vi sørger for at han kommer på maven flere gange dagligt men ikke over længere perioder.

Han er de sidste par dage startet med at skrige utrolig højt, ikke at han er utilfreds men han skriger bare hvis han ikke kan få bideringen i munden eller han ikke lige får holdt den længe. Jeg sørger for at snakke med ham (selvom det lyder lidt sjovt) men jeg nævner for han at han skriger og det super højt og dygtig osv.

En anden ting som er en udfordring er at han har mange opvågninger om natten hvilket udmatter os begge meget. Hans plan er således:

Vågner omkring 6.30 bliver ammet og sover igen en times tid
Vågner omkring 7.30 og sover igen ca kl 8 ( her er det allerede blevet svært st putte ham selvom jeg svøber ham )
Vågner omkring 9-9.30, spiser grød ved 10-tiden ( hans grød består enten majsmel, boghvedemel eller hirsemel med forskellige frugt topping)
Puttes omkring 11-11.30 også ...


Annonce

... en udfordring nu da han normalt sover 2-2.5 timer men det blev til 45 min igår.
Omkring 14 får han en flaske og sover lille lur
Omkring 16-17 tager han sig en lur hvor han bliver ammet
Omkring 18.30 får han grøntsagsmos
Omkring 20.30 bliver han ammet og sover og de mange opvågninger starter efter kl 23

Jeg ved ikke om jeg skal begynde at øge ham i mad altså lige nu giver jeg 1/2dl grød og mos. Måske skulle han øges i mængde og tilføje en extra måltid?

Han har haft forstoppelse siden han startet på grød men vi har brugt Microlax efter lægens anvisning og bruger nu lactulose over en længere periode indtil maven stabiliseres.

Men jeg tænker de mange opvågninger og ammninger om natten skyldes st han ikke er mæt og derfor skulle jeg måske sørger for at give ham en den aften grød altså holde ham vågen lidt længere og derefter en flaske?

Jeg ved heller ikke om han får væske nok men han bliver ammet som han skal og har våde bleer og får tilbudt vand til hvert måltid. Han vejer 7.5 og er 70 cm lang.

Jeg vil gerne snart overgå til flaske så jeg kan være sikker op han for nok mælk da jeg ikke føler han bliver mæt af mine ammninger.

Mange tak.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce