Annonce

Annonce

Brev:

7årig dreng


4. oktober 2023

Kategori:
Alder:
7 år, 4 mdr.

7årig dreng

Hej Helen,

Jeg har så mange ting jeg er usikker på, og ved ikke hvor jeg skal begynde, for jeg tror der hele hænger sammen.

Han er 7 år og 4 mdr, sover 8-9 timer.
Kort beskrevet er problemstillingerne:
Dårlig søvn, svært ved at koncentrere sig, angst for at være uden os forældre, vanskelig skolestart, mange skift pga to flytninger på 3år..

Hvis jeg begynder med søvn.

Vi har netop strammet gevaldig op. Skærm kun 45min om dagen og ikke efter aftensmad. Putning kl. 19.30, læser bog og slukker lys kl. 20. Så begynder kaoset, falder ofte først i søvn kl. 21.30-22.00. Vi har købt ny madras og tyngdedyne.

Han står op og fortæller han ikke kan sove. Jo længere tid der går, jo ...


Annonce

... mindre rummelig, tålmodig og pædagogiske bliver vi. Han står op 1-2 gange og kommer ud i stuen, ellers kan han stå op og ta legetøj med i seng, og så må vi ind og tage legetøjet væk igen.

Han klarer ikke og lukke ned for dagen. Hovedet er fyldt op af indtryk, og når vi prøver at bearbejde det, kommer der bare 100 nye tanker flyvende. Jeg føler uanset hvor meget tid vi bruger på ham, er det aldrig nok, han får ikke ro i sit hovede.

Det duer ikke og snakke om næste dag før sengetid eller ved putning, for så finder han en masse ting han er bange for der. Det skal ligesom tages på et andet tidspunkt.

Har du et foreslag til hvordan vi kan hjælpe ham med at få ro i hovedet?

Hilsen Lise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. december 2025 | Opdragelse | 7 år, 4 mdr.

Forsigtig og bekymret pige

Kære Helen Vi er en familie på fire med mor, far og to skønne børn på 7 og...

Læs hele brevet og Helens svar


18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.

Svære afhentninger i fritten

Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2025 | Sovevaner | 7 år

Samsovning - div. spørgsmål

Kære Helen Vi har to dejlige drenge, der netop er fyldt 7 år og 9 år. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce