Brev:
7årig dreng

Hej Helen,
Jeg har så mange ting jeg er usikker på, og ved ikke hvor jeg skal begynde, for jeg tror der hele hænger sammen.
Han er 7 år og 4 mdr, sover 8-9 timer.
Kort beskrevet er problemstillingerne:
Dårlig søvn, svært ved at koncentrere sig, angst for at være uden os forældre, vanskelig skolestart, mange skift pga to flytninger på 3år..
Hvis jeg begynder med søvn.
Vi har netop strammet gevaldig op. Skærm kun 45min om dagen og ikke efter aftensmad. Putning kl. 19.30, læser bog og slukker lys kl. 20. Så begynder kaoset, falder ofte først i søvn kl. 21.30-22.00. Vi har købt ny madras og tyngdedyne.
Han står op og fortæller han ikke kan sove. Jo længere tid der går, jo ...
... mindre rummelig, tålmodig og pædagogiske bliver vi. Han står op 1-2 gange og kommer ud i stuen, ellers kan han stå op og ta legetøj med i seng, og så må vi ind og tage legetøjet væk igen.
Han klarer ikke og lukke ned for dagen. Hovedet er fyldt op af indtryk, og når vi prøver at bearbejde det, kommer der bare 100 nye tanker flyvende. Jeg føler uanset hvor meget tid vi bruger på ham, er det aldrig nok, han får ikke ro i sit hovede.
Det duer ikke og snakke om næste dag før sengetid eller ved putning, for så finder han en masse ting han er bange for der. Det skal ligesom tages på et andet tidspunkt.
Har du et foreslag til hvordan vi kan hjælpe ham med at få ro i hovedet?
Hilsen Lise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. december 2025 | Opdragelse | 7 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi er en familie på fire med mor, far og to skønne børn på 7 og...
18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.
Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...
13. maj 2025 | Sovevaner | 7 år
Kære Helen Vi har to dejlige drenge, der netop er fyldt 7 år og 9 år. Jeg...
Viden om børn:
Opkast - baby og børn
Der er forskel på at gylpe og på at kaste op. Gylp kommer stille efter et måltid, hvor opkast er mere voldsomt og i større mængder. Hvis barnet kaster op, vil det ofte også være uroligt og utilpas. Hvis barnet kun kaster op en enkelt gang, er der ikke grund til bekymring.
Opkastning hænger ofte sammen med, at barnet fejler noget andet og måske også har feber. Barnet vil ofte have ondt i maven, virke slap og træt, vil måske vægre sig mod at spise. Sammen med opkastning kommer...
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire


