Brev:
7årig dreng

Hej Helen,
Jeg har så mange ting jeg er usikker på, og ved ikke hvor jeg skal begynde, for jeg tror der hele hænger sammen.
Han er 7 år og 4 mdr, sover 8-9 timer.
Kort beskrevet er problemstillingerne:
Dårlig søvn, svært ved at koncentrere sig, angst for at være uden os forældre, vanskelig skolestart, mange skift pga to flytninger på 3år..
Hvis jeg begynder med søvn.
Vi har netop strammet gevaldig op. Skærm kun 45min om dagen og ikke efter aftensmad. Putning kl. 19.30, læser bog og slukker lys kl. 20. Så begynder kaoset, falder ofte først i søvn kl. 21.30-22.00. Vi har købt ny madras og tyngdedyne.
Han står op og fortæller han ikke kan sove. Jo længere tid der går, jo ...
... mindre rummelig, tålmodig og pædagogiske bliver vi. Han står op 1-2 gange og kommer ud i stuen, ellers kan han stå op og ta legetøj med i seng, og så må vi ind og tage legetøjet væk igen.
Han klarer ikke og lukke ned for dagen. Hovedet er fyldt op af indtryk, og når vi prøver at bearbejde det, kommer der bare 100 nye tanker flyvende. Jeg føler uanset hvor meget tid vi bruger på ham, er det aldrig nok, han får ikke ro i sit hovede.
Det duer ikke og snakke om næste dag før sengetid eller ved putning, for så finder han en masse ting han er bange for der. Det skal ligesom tages på et andet tidspunkt.
Har du et foreslag til hvordan vi kan hjælpe ham med at få ro i hovedet?
Hilsen Lise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. december 2025 | Opdragelse | 7 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi er en familie på fire med mor, far og to skønne børn på 7 og...
18. november 2025 | Opdragelse | 6 år, 7 mdr.
Kære Helen Tak for svar på det sidste brev, som jeg sendte til dig. Det gav...
13. maj 2025 | Sovevaner | 7 år
Kære Helen Vi har to dejlige drenge, der netop er fyldt 7 år og 9 år. Jeg...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Tilstoppet tårekanal
Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.
Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.
Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!
Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.
Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


