Annonce

Annonce

Brev:

Kan min søn være autist?


1. oktober 2023

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Kan min søn være autist?

Kære Helen

Jeg er en bekymret mor.

Min søn rokker frem og tilbage i kravlestilling og har gjort det lige siden, han kunne stå på alle fire.
Han gør det hver dag på alle tidspunkter i døgnet. Det er allerværst når han er træt, hvor han kan blive ved i få minutter - er han overtræt kan han gøre det så længe at han tilsidst falder med hovedet i ned madrassen.
Om dagen gør han det når han er glad fx når der bliver spillet musik.

Jeg troede det var normalt at babyer gik og rokkede, self i hver deres grad. Men efter at ha’ læst om det på de amerikanske hjemmesider, har jeg næsten overbevist mig selv om, at min søn er autist.
Og det hjælper da ikke på min bekymring, at min søn stadig ikke reagerer på sit navn. Han ...


Annonce

... reagerer i hvertfald ikke altid på det men kan jeg forvente at han kan sit navn når jeg også har kaldt ham alt muligt andet frem til 6 mdr?

I dag er min søn 7 måneder, han begyndte og kravle, da han var 6,5 mdr. Vi ser ham som en glad og nysgerrig dreng. Han kravler rundt, rejser sig op af møbler, smiler og pludre. Elsker musik i følge læge og sp er hans øjenkontakt fin og aldersvarende.
Han sover dog uroligt om natten og skal helst vugges i søvn, sådan har det dog ikke altid været. Han er begyndt og vågne om natten og græde, vi mistænker tænder evt mave, da han prutter.

Jeg er i tvivl om jeg skal tage kontakt til lægen eller bare nyde min søn - hvad tænker du? Kan min søn være autist?

Kærlig hilsen
En bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce