Brev:
4 mdr forstoppelse

Hej Helen.
Min dreng er snart 5 mdr og jeg startet med at give han grød da han fyldte 4 mdr. Jeg følger din bog og har derfor startet med at give 1/2 dl af majsgrød hverdag i en uge så han vænner sig til smagen og skemad. Derefter startet jeg ned at give han grøntsagsmos til aftensmad efter 10 dage hvor han kun fik ril frokost. Hans rutine ser således ud:
8.30 ammes og sover igen og vågner ca 9.30
10.00 får han frokost ammes kort efter og sover anden lur ca kl 11.30 (han vil oftest ikke amme så meget efter det måltid selvom han kun får 1/2 dl grød men jeg ammer han godt inden han spiser)
14.00 vågner han bliver godt ammet og leger lidt indtil kl 15.30 hvor han sover sit tredje lur powernap.
Omkring kl 16.30 får ofte flaske på 140 ml ...
... og sover han sit fjerde lur
Kl 18-18.30 får han grøntsagsmos (ammes inden)
Kl 19.30-20 ammes og sover.
Han vågner hver anden time og vil amme. Skal også sige at han får vand fra kop til hvert måltid.
Han er desværre forstoppet og har læst i din bog det oftest er fordi han får for meget ift væske. Men jeg har en måle kop og giver ham ikke mere end 1/2 dl til hvert måltid.
Skal han få mindre?
Hvor meget vand skal han have til hvert måltid?
Jeg synes jeg ammer heletiden og derfor tror jeg ikke han mangler væske. Men har bemærket at han godt kan lave i bleen efter en flaske.
Han er ihvertfald generet af det fordi han presser end del.
Gør jeg noget forkert?
Han vejer 7.6 kg og fylder 5 mdr d. 4/10
Med venlig hilsen
Saher
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Fedtcreme - fedtprocent
Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




