Annonce

Annonce

Brev:

Hvornår er jeg blevet gravid?


23. august 2023

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Hvornår er jeg blevet gravid?

Hej Helen

Jeg er gravid og det er vores første barn, og vi glæder os selvfølgelig rigtig meget. Vi er dog blevet lidt forvirrede efter NF scanning. Den forløb godt, men jeg er blevet rykket 5 dage frem i min termin. Er det ikke meget?

I følge NF scanning, så skulle jeg være blevet gravid 5 dage før jeg har haft en positiv ægløsningstest. Jeg har taget flere ægløsningstest, og den dag jeg havde ægløsning passer med den første terminsdato, men ikke med, at terminen er rykket 5 dage frem...

Min første terminsdato hedder 1. marts 2024. Den nye terminsdato efter NF scanning hedder nu 25. februar.

Hvis den nye dato passer, hvornår er jeg så blevet gravid?

Håber du kan hjælpe :)

Hils førstegangsgravid

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce