Brev:
Autisme? Del 6
Kære Helen
Jeg skriver nu til dig igen, da jeg har brug for at dele nogle detaljer om min datters udvikling.
Som jeg skrev til dig i mit sidste brev, er der sket rigtig meget med min datters udvikling på blot halvanden måned. Hun er f.eks. blevet mere social. Da jeg hentede hende forleden, var hun i fuld gang med at lege “borte-borte-tit-tit” med en jævnalderende pige. Hun er generelt blevet langt bedre til at kopiere både børn og voksnes adfærd, og hun er blevet mere smilende og opsøgende, når vi møder folk på vores vej. Hun både smiler, fjoller og indimellem vinker.
Hun leger også rigtig fint: putter dukker op i dukkevognen, “hælder” fra legertøjskanden, imens hun sætter lyd på og vil gerne pege i bøger. Hun sætter sig ofte op på mit skød med en bog. Derudover er hun begyndt at kunne hjælpe med at dække bord, putte tøj i vaskemaskinen og tørre bordet af. Hun er også så småt begyndt at danse til musik, og der kommer flere og flere lyde på hende. Dog siger hun endnu ikke ord.
Vi oplever dog, at hun kommunikerer og udtrykker sig. Indimellem synes jeg dog, at det virker til, at hun snakker og griner med sig selv, hvilket igen gør mig en smule urolig for ...
... autisme. Hun sidder f.eks. ofte inde i sin seng, når hun er puttet, og pjatter og griner med sig selv. Derudover oplever jeg endnu ikke, at hun peger. Hun kan sagens følge min opmærksomhed, og hun reagerer oftest på navn og når vi kalder på hende fra et andet rum, men hun peger endnu ikke udover i bøger, hvor det oftest er min finger hun bruger til at pege med. Burde hun pege? Jeg er begyndt at blive bevidst om selv at pege, når vi f.eks. går tur. Noget jeg muligvis ikke tidligere har haft fokus på. Hun peger aldrig selv på de ting, vi går forbi. Sidder bare og kigger, og er tydeligt optaget af alt omkring hende. Følger mennesker og biler med sit blik, og jeg sætter ord på imens.
Øjenkontakten bliver bedre og mere naturlig. Indimellem virker hun dog stadig selektiv - f.eks. inden sengetid eller sommetider under spisning.
Min datter er derudover ikke en “puttefis”. Hun vil indimellem gerne sidde på skød, hvor hun tydeligt nyder at bliver nusset. Hun kommer indimellem også og opsøger kram, men det sker ikke ofte. Kun når, vi kommer hjem eller hun skal trøstes. Hun vil heller udforske og lege.
Hvad tænker du? Lyder det indenfor normalen?
De bedste hilsner
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.
Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...
5. august 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Tak for dine gode og brugbare råd angående indkøring i dagpleje,...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.