Brev:
Antal flasker?
Kære Helen,
Jeg håber, at du nyder sommeren.
Vores pige er nu snart 8 måneder, og det går ganske godt med maden. Hun spiser mer og mere, og hun har mere mod på at prøve nye ting. Især rugbrød er et hit.
Mit spørgsmål drejer sig om antal flasker af MME. Jeg har din bog om mad og børn, og jeg kan ikke rigtig putte hende til lur uden hun får mælk. Hun bliver stiktosset.
Hun sover efterhånden fra 23 - et sted mellem 04-06 før hun får flaske. Det afhænger af madindtaget på dagen.
Det ser derfor således ud:
04-06-ish: et sted mellem 60-120 ml. flaske
07:30 ca.: Grød med frugtmos og vand. Derefter leg og hygge. Hun er ...
... motorisk super fint med.
09:30 et stykke frugt + enten en grødpandekage eller en bolle med smør. Afhænger af depotet herhjemme.
Her vil hun have sin mælk, og det er oftest 100 ml. hun drikker. Jeg tænker egentlig, om det ikke snart bør være uden denne?
Lur. Her sover hun super godt.
12:00 frokost. Efterfulgt af en gåtur. Som regel gynger vi i gården og tumler.
14:00-14:30 lur igen. Her vil hun også have sin flaske.
16:00 - frugtmos og vand.
18:00 aftensmad.
19:00-20:00 flaske og godnat.
22:00-23:00 flaske.
Hvad tænker du, om alle de flasker? Hvordan kan jeg bedst udfase nogle af dem?
Med venlig hilsen,
Sabrina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to