Annonce

Annonce

Brev:

6 1/2 måned og stop af natamning


15. november 2005

Kategori:
Alder:
6 mdr.

6 1/2 måned og stop af natamning

Hej Helen,

Tak for en rigtig god brevkasse, dine svar har hjulpet os en hel del gange :-).

Vores søn er 6 ½ måned gammel nu og han er rigtig begyndt at prøve sine forældre af….

Det skal nævnes, at han de sidste 2 ½ uge har haft henholdsvis feber med efterfølgende forkølelse og hoste, hvilket han dog så småt er kommet over, og det sidste nye er, at han i lørdags har fået en tand (den er så småt brudt igennem).

Vores spørgsmål er omkring hans natputning samt hans talrige vågne perioder igennem natten, hvor han serviceres i form af amning. Den sidste stykke tid, er han dog begyndt at vågne oftere og oftere om natten, og det er hans forældre ved at være godt trætte af, han har øget det fra at vågne 2-3 gange, til at vågne hver 1 time igennem natten.

Det skal nævnes, at han ikke bruger sut og ikke gider den, vi har forsøgt en del gange.

Hans dag ser således ud :

Kl. 07.15 Vågner, bliver ammet.
Kl. 08.30 Ammes i søvn og sover ½ time til 3/4 (sidste nye er, at vi er begyndt at tilbyde ham havregrød…., men det kan han bare IKKE lide….., men vi giver ikke så let op J).
Kl. 11.30 – 12.00 Får han middagsmad i form af 3 små kartofler med grønsager (blomkål eller brocoli og det sætter han stor pris på og spiser gerne helt op, nogengange endda lidt frugtmos som dessert).
Kl. 13.30 Ammes han i søvn og sover omkring 2 til 2 ½ time.
Kl. 15.30 Tilbydes han eftermiddagsmad i form af risgrød (2 ½ dl, spiser det meste) og ammes efter han ikke gider at spise
mere.
Kl. 17.00 Ammes han.
Kl. 19.30 Tilbydes han aftens mad i form af (2 ½ dl)risgrød med frugtmos og efterfølgende dessert i form ...


Annonce

... af frugtmos, men
spiser meget sjældent op.
Kl. 20.00 Ammes han i søvn.
Kl. 21.00 Vågner han og er lysvågen og græder og ammes derfor i søvn.
Ofte vågner han igen en eller to gange inden vi går i seng kl. 22.30.
Kl. 00.30 Vågner han og ammes.

Også fortsætter det så igennem natten, med vågne perioder og amning.

Spørgsmålene er derfor :

Hvorfor vågner han mon en time efter han er blevet lagt i seng? (tryghed eller?). Hvad skal vi gøre? Er det et skråplan at amme ham i søvn? (han er aldrig nogensinde blevet lagt i sengen, uden at blive ammet i søvn). Er det forsvarligt nok, at stoppe natamningen og hvordan griber vi det an? Er det i den forbindelse ok, at tage ham op af sengen (dog ikke ud af soveværelset) og vugge ham i armene og trøste ham, når han græder i vilden sky (du kan sikkert godt høre, at vi har forsøgt, han blev tilbudt vand, blev trøstet ved at vi sad ved siden af sengen, holdte ham i hånden o.s.v., men der var skrig og skrål i en hel time).

Vi har udtænkt en lille plan, som vi gerne vil høre din mening om :

Første skridt er, at lære ham at blive puttet uden amning, så han lærer at falde i søvn selv.
Andet skridt vil være (når han har lært ovenstående), at flytte ham ind på eget værelse og der samtidig stoppe natamningen.
Hvis vi kommer så langt, at det bliver nødvendigt med en ”kold tyrker” i forbindelse med natamningen, hvor lang tid tager det så i værste tilfælde? Og hvor længe skal vi lade ham ligge at græde og hvad gør vi?

Håber du kan hjælpe os med et råd omkring ovenstående….

På forhånd tusinde tak for hjælpen.

Mange hilsner fra
Lotte & Frank Hansen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Vaccination

De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:

- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1

- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2

- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3

- 15 mdr.: MFR 1

- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)

- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce