Annonce

Annonce

Svar: Hørfrø, sesamfrø, solsikkekerner mv. til baby


8. maj 2023

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mette

Tak for dit brev, dejligt at høre, at du har kunnet bruge mine svar :) Jeg vil naturligvis meget gerne hjælpe med at afklare jeres spørgsmål fra mødregruppen.

Sundhedsstyrelsen skriver, at man ikke bør indtage større mængder hørfrø og solsikkekerner, da disse har et relativt højt indhold af tungmetallet cadmium. Cadmium kan opkoncentreres i kroppen og på længere sigt skade især nyrerne.

Derfor er anbefalingen:

- Solsikkekerner og hørfrø bør ikke spises i større mængder.
- Solsikkekerner og hørfrø kan anvendes i begrænset omfang i bl.a. brød, hvor de indgår som en mindre del.
- Solsikkeolie og hørfrøolie kan anvendes som andre planteolier, da cadmium ikke kommer over i olien.

Andre olieholdige frø som sesamfrø, pinjekerner, græskarkerner og birkes, har et væsentligt lavere cadmiumindhold end solsikkekerner og hørfrø. Der er derfor ikke samme restriktioner i forhold til disse frø og kerner.

Fødevarestyrelsen har lavet en ...


Annonce

... liste over de nødder og frø, som vi bør vælge i madlavningen - de anbefaler, at vi varierer mellem følgende:

- Valnødder
- Hasselnødder
- Mandler
- Cashewnødder
- Jordnødder
- Sesamfrø
- Pinjekerner
- Græskarkerner

De anbefaler, at man går efter usaltede nødder til små børn, og at nødder og frø ikke gives hele - de skal knuses/hakkes/blendes meget fint til børn under 3 år.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

De anbefaler også, at man holder igen med ristede mandler, da disse kan indeholde akrylamid. Og at man kun tilbyder paranødder og pistacienødder i små mængder.

Derudover anbefaler de, at vi varierer mellem forskellige fødevarer, fordi vi derved undgår et højt indtag af én enkelt type uønskede stoffer. De fleste af vores fødevarer indeholder små mængder uønskede stoffer som f.eks. tungmetaller (cadmium) og derfor er variation vigtigt.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre, og du må endelig hilse alle i mødregruppen - det lyder lækkert med hjemmelavet knækbrød:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødsel

En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.

Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce