Svar: Hvem er faren?
Hej med dig
Tak for dit brev, det er rigtig godt, du skriver :)
Hvis du havde første dag i sidste menstruation den 11. marts, så er du omkring uge 6+4 nu og altså gravid i uge 7. Det betyder, at du er blevet gravid omkring den 25. marts (og ikke den 25. februar). Det burde derfor være din kæreste, der er far til barnet.
Det betyder, at du skal regne med, at du har termin omkring den 16. december. Når du på et tidspunkt bliver ...
... scannet, så vil man naturligt kunne fastsætte din termin langt mere præcist.
Hvis det viser sig, at du er en måned længere henne, end du regner med, så er der meget stor sandsynlighed for, at du er blevet gravid omkring den 25. februar. Det betyder, at du så vil få en terminsdato, der hedder ca. 18. november, og at du har haft første dag i sidste menstruation omkring 11. februar (hvis du har en 28 dages cyklus).
Stort knus med på vejen herfra :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.

