Svar: Hvem er faren?
Hej med dig
Tak for dit brev, det er rigtig godt, du skriver :)
Hvis du havde første dag i sidste menstruation den 11. marts, så er du omkring uge 6+4 nu og altså gravid i uge 7. Det betyder, at du er blevet gravid omkring den 25. marts (og ikke den 25. februar). Det burde derfor være din kæreste, der er far til barnet.
Det betyder, at du skal regne med, at du har termin omkring den 16. december. Når du på et tidspunkt bliver ...
... scannet, så vil man naturligt kunne fastsætte din termin langt mere præcist.
Hvis det viser sig, at du er en måned længere henne, end du regner med, så er der meget stor sandsynlighed for, at du er blevet gravid omkring den 25. februar. Det betyder, at du så vil få en terminsdato, der hedder ca. 18. november, og at du har haft første dag i sidste menstruation omkring 11. februar (hvis du har en 28 dages cyklus).
Stort knus med på vejen herfra :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Viden om børn:
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




