Annonce

Annonce

Svar: Far på barsel - 7 mdr.


31. marts 2023

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Hej med dig

Tak for dit brev og dejligt at høre, at I har haft glæde af mine tidligere svar :)

Det lyder skønt, at far kan holde barsel de næste 4 måneder, det bliver rigtig dejligt for dem begge, og det vil naturligt være med til at styrke båndet mellem de to. Dejligt:)

De fleste børn har i 7 måneders alderen behov for 4 amninger, og jeg anbefaler normalt, at disse ligger tidlig morgen, før middagslur, aften og sen aften. Hos jer kunne amningen om dagen ligge, når du kommer hjem fra arbejde eftermiddag. Det vil være en dejlig måde at mødes på, når I har været adskilt i løbet af dagen.

Når jeres datter bliver 8-9 måneder gammel, så vil hun kunne trives med 3 amninger, og disse kan f.eks. ligge eftermiddag, aften og sen aften, eller du kan vælge at lægge de 3 amninger aften, sen aften og tidlig morgen. Hvad der fungerer bedst afhænger af, hvordan hun generelt spiser - nogle gange vil amningen tidlig morgen f.eks. påvirke hendes indtag af mad for meget, men det må tiden vise :)

Det kan være en god idé, at far tilbyder lidt lun MME af en kop før middagsluren. Det sikrer lidt ekstra mælk i maven og giver ro før søvnen. Og hvis du ikke kommer hjem fra arbejde og kan amme om eftermiddagen, så har lillepigen stadig fået lidt ekstra mælk i løbet af dagen.

Det er vigtigt, at I også fortsat tilbyder hende MME via grød og mos. Det bør gives indtil hun er 12 måneder.

Derudover vil jeg anbefale, at I indfører frokost, før hun puttes til middagslur, og at hun om eftermiddagen tilbydes et lidt større mellemmåltid. Morgenmad, formiddag og aften fortsætter nogenlunde som nu :)

Det betyder at en dagsplan, lavet ud fra jeres angivne tider, kan se således ud:

Tidlig morgen 06/06.30: Ammes og dagen begynder stille og roligt

Morgen 7: Havregrød, vand af kop. ...


Annonce

...

Formiddag 8.30-9: Frisk blød frugt i hånden, frugtmos, smoothie, bananpandekage, butterdejstwistere og lignende. Vand af kop.

Puttes til formiddagslur - og bliver ikke ammet før luren, mellemmåltidet og vand af kop erstatter ammemåltidet nu.

Frokost 11-11.30: Tilbydes kød, fisk, kartofler, grøntsager.. Det kan være rester fra aftensmaden, meget gerne grøntsagsmos. Det kan være grøntsagsmuffins, kogte grøntsagsbuketter, en fiskefrikadelle og lignende, som hun selv sidder og gnasker sig igennem. Mos kan også gives som smørbart pålæg, hvis hun virker parat til små brødhapsere allerede. Vand af kop.

Tilbydes lidt MME af en kop og puttes til middagslur ca. kl. 13, som nu.

Eftermiddag 15: Flerkornsgrød med frugtmos som topping, frisk blød frugt i hånden og vand af kop.

Ammes evt. her, når mor kommer hjem fra arbejde. Og puttes derefter til dagens 3. lur mellem 16-17 som nu...


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Udgangspunktet er familiemaden - kød, fisk, kartofler, grøntsager. Der skal være mad med bid, mad som hun selv spiser, men igen også meget gerne supplement af mos, som du beskriver, at hun får.

Ammes og puttes til natten ca. 20.30-21.

Sen aften/først på natten 24/01: Ammes og sover videre

Det vil højst sandsynligt blive sådan hen af vejen, at hun begynder at springe dagens 3. lur over, hvilket igen vil betyde, at hun begynder at skulle puttes tidligere om aftenen. Men det er helt okay, hvis hun stadig har brug for 3 lure dagligt, for at dagen hænger bedst sammen for hende.

På den måde vil tingene naturligt ændre sig lidt, men jeg håber, at mine tanker omkring dagsplanen og forslag til rytme giver lidt idé om, hvordan det kan hænge sammen, nu hvor far skal tage over barselsperioden:)

Rigtig meget held og lykke med det hele til jer alle tre! :)

Og rigtig god weekend :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce