Brev:
Faste madvarer og tygning

Kære Helen
Lillebror vil rigtig gerne prøve vores mad, f.eks. kartoffelbåde, som du tidligere har anbefalet til hans alder, men hans kløjs hele tiden i dem. De sidder fast i halsen.
Han prøver at sluge alt for store bidder, og det er bliver lidt stressende at lade ham sidde med kartoffelbåde i hånden.
Han kan godt klare avokado, der glider nemmere ned i halsen, og faste brødskorper, men er slet ikke interesseret i at spise f.eks. banan, dampet broccoli, dampet gulerod eller appelsinbåde, så udvalget er lidt begrænset. Sidsnævnte moser han bare i hænderne og smatter ud over bordet. DET er sjovt.
Skal vi ...
... bare vente lidt med bagte kartoffelbåde til han bedre kan finde ud af, at maden skal tygges lidt mere inden den sluges, eller er der andre madvarer, han selv kan spise med mindre risiko?
Han kan endnu ikke selv få fat i maden med pincetgreb, hvis vi skærer den i mindre mere mundrette stykker.
Grovmotorisk er han godt med - sidder selv, kryber i overbevisende stil, stiller sig op med støtte fra et bord el. lign., klapper (ad sig selv :-)), slår objekter mod hinanden og prøver at klatre op og ned af "forhindringer".
Han siger baba og dada og eieieiei (når han har ondt i gummerne).
Med venlig hilsen
Maria Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









