Annonce

Annonce

Brev:

Skrigeri - 3 år, 8 mdr.


5. februar 2023

Kategori:
Alder:
3 år, 8 mdr.

Skrigeri - 3 år, 8 mdr.

Kære Helen

Jeg har fået en udfordring jeg ikke kan finde ud af at greje.

Min pige er 3½ år og en skøn pige. Hun kan, som alle andre, blive ked af det. Min udfordring er hun er begyndt at gøre det så helt afsindig højt! Hun skriger nærmest når hun græder! Det er lige meget om det er noget der gør virkelig ondt, noget hvor hun gerne vil have opmærksomhed, når hun er træt og verden går imod.

Jeg er der selvfølgelig gerne for hende, men det er for højt. De ...


Annonce

... andre børn trækker sig fra hende, fordi det er så højt. Hun kan jo gøre det ud for brandalarmen på en stille søndag.

Jeg kan også mærke jeg trækker mig lidt, fordi det gør decideret ondt i ørene. Jeg tror hun kan mærke det, for hun er blevet mere opmærksom og laver "skuespil" ked af det. Jeg synes hun skal trøstes uanset, for det er jo, i min optik, fordi hun har brug for at mærke kærligheden.

Har du nogle gode fif?

Kærlig hilsen
en snart halvdøv mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Tv om eftermiddagen

Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Trøske

Trøske er en form for svamp, der ses som en hvidlig belægning i barnets mund. Det er ufarligt, men meget ubehageligt for barnet, og det bør derfor behandles.

Trøske er meget almindeligt de første måneder efter fødslen, og det kan være svært at vurdere, hvorvidt der 'bare' er tale om mælkebelægninger i munden, eller om det er svamp. Sidder belægningerne kun på tungen, og kan de forholdsvis nemt fjernes med en finger eller en lille skumklud, så er der sandsynligvis tale om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce