Brev:
Skrigeri - 3 år, 8 mdr.

Kære Helen
Jeg har fået en udfordring jeg ikke kan finde ud af at greje.
Min pige er 3½ år og en skøn pige. Hun kan, som alle andre, blive ked af det. Min udfordring er hun er begyndt at gøre det så helt afsindig højt! Hun skriger nærmest når hun græder! Det er lige meget om det er noget der gør virkelig ondt, noget hvor hun gerne vil have opmærksomhed, når hun er træt og verden går imod.
Jeg er der selvfølgelig gerne for hende, men det er for højt. De ...
... andre børn trækker sig fra hende, fordi det er så højt. Hun kan jo gøre det ud for brandalarmen på en stille søndag.
Jeg kan også mærke jeg trækker mig lidt, fordi det gør decideret ondt i ørene. Jeg tror hun kan mærke det, for hun er blevet mere opmærksom og laver "skuespil" ked af det. Jeg synes hun skal trøstes uanset, for det er jo, i min optik, fordi hun har brug for at mærke kærligheden.
Har du nogle gode fif?
Kærlig hilsen
en snart halvdøv mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







