Brev:
Skrigeri - 3 år, 8 mdr.

Kære Helen
Jeg har fået en udfordring jeg ikke kan finde ud af at greje.
Min pige er 3½ år og en skøn pige. Hun kan, som alle andre, blive ked af det. Min udfordring er hun er begyndt at gøre det så helt afsindig højt! Hun skriger nærmest når hun græder! Det er lige meget om det er noget der gør virkelig ondt, noget hvor hun gerne vil have opmærksomhed, når hun er træt og verden går imod.
Jeg er der selvfølgelig gerne for hende, men det er for højt. De ...
... andre børn trækker sig fra hende, fordi det er så højt. Hun kan jo gøre det ud for brandalarmen på en stille søndag.
Jeg kan også mærke jeg trækker mig lidt, fordi det gør decideret ondt i ørene. Jeg tror hun kan mærke det, for hun er blevet mere opmærksom og laver "skuespil" ked af det. Jeg synes hun skal trøstes uanset, for det er jo, i min optik, fordi hun har brug for at mærke kærligheden.
Har du nogle gode fif?
Kærlig hilsen
en snart halvdøv mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









