Brev:
Blefri i 6 mdr og tisser nu i bukserne

Kære Helen,
Vores store dreng på 3,5 år trives rigtigt godt, dog er der opstået et problem siden jul.
A blev blefri (om dagen) for 6 mdr siden, og om natten for 4 mdr siden. Antal uheld siden, kan tælles på en hånd - det har bare gået rigtigt godt.
Vi har haft faste rutiner for at tisse af, og han har altid været god til at sige til i tid - indtil for 3 uger siden.
Vi har været på barselsferie i USA og haft en rigtigt fin tur. Men derover, omkring jul oplever vi at A holder sig meget længe når han skal tisse, hvilket resulterer i at han skal løbe ud på toilettet for at nå det.
Den sidste lille uges tid oplever vi at han skal løbe meget oftere på toilettet, og får akut ...
... indsættende stærk tissetrang - og der kommer ofte et par dråber i underbukserne. I nat tissede han i sengen, og han tissede også i bukserne i børnehaven.
Jeg tænker selv at han på en måde har gået og holdt sig lidt for meget og fået lidt overaktiv blære, men jeg vil høre om du har erfaring med lignende tilfælder, og i så fald hvordan vi takler det?
Han har ingen klager i forbindelse med vandladning (ingen svie, smerte eller mavepine), ingen feber eller andre tegn til blærebetændelse.
Hans væskeindtag er det samme som det altid har været.
Vi ringer og hører lægen i morgen før at høre hvad de siger, men jeg har som sagt indtrykket af at det ikke er “medicinsk”.
Venlig hilsen
Johanna
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...
Viden om børn:
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Fødsel
En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.
Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




