Brev:
Ammestop - antal og tid øges

Kære Helen,
Tak for dine gode råd vedrørende putning - det går fremad :-)
Jeg har nu et nyt spørgsmål vedrørende ammestop. Min datter er 16 måneder, og jeg synes, hun ammer meget. For et par måneder siden var vi nede på ca. en gang i døgnet, hvilket jeg syntes var passende.
Nu er vi oppe på 1-2 gange om dagen, nogle gange 3, hvis det er mig der putter, eller hvis det er weekend.
Hun spiser godt og hun trives generelt. Jeg henter hende som regel i vuggestuen kl. 15, så jeg kan have noget tid sammen med hende.
De sidste par uger, har hun villet ammes når vi kom hjem fra vuggestuen. Det synes jeg er fint, hvis vi kan holde det på den ene gang, men hun er begyndt også at ville amme om morgenen og sommetider om aftenen.
Problemet er, at det er begyndt at tage virkelig lang tid. I dag ammede hun ca. ...
... 50 minutter da vi kom hjem. Da jeg så selv tog hende fra, blev hun helt ulykkelig, og det lykkedes slet ikke for mig at aflede hende, før hendes far kom hjem kl. 18. Hun bliver virkelig sur og sparker og græder, og vil ingenting. Det eneste, der får hende til at falde til ro, er amning.
Jeg havde håbet, hun naturligt ville miste interessen for det, men det er jeg ikke længere sikke på. I søndags kom jeg hjem fra fire dages ferie med mit arbejde. Hun var således ikke blevet ammet (og får ikke erstatning og har aldrig fået det), og jeg havde håbet, at det ville hjælpe på situationen. Men det var det første hun efterspurgte, da hun så mig.
Jeg vil gerne ligeså stille trappe ud med amning - har du en god metode til at få det til at ske, og hvad jeg gør, når hun bliver så sur og ked af det?
Med venlig hilsen
Karen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Strømper
Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.
Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.
Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




