Annonce

Annonce

Brev:

Amme strategi


28. august 2022

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Amme strategi

Hej Helen,

Jeg har læst med herinde et stykke tid og har nu fået lyst til selv at stille et spørgsmål.
Min datter er fra d. 17/6. Hun har taget fint på, og vejer ca 5700 g.

Vi har været lidt udfordret med søvnen, men fået nogle gode redskaber af vores sundhedsplejerske og nu går det godt de fleste dage. Så nu har vi det jeg vil kalde en søvn strategi (faste rammer omkring søvnen, når hun er træt og skal sove lur), som vi forsøger at holde os til og det plejer at virke. På gode dage sover hun gerne 3-4 lure af 2-3 timers varighed i liften i barnevognen. Ofte skal hun hjælpes videre i søvnen efter can 30-45 min.

Min fornemmelse er at hun sover bedst og længst hvis hun er godt mæt.

Nu synes jeg at jeg er udfordret på amningen. Min datter har opdaget sine hænder og har hånden i munden oftere ...


Annonce

... og oftere. Hun smasker også mere. Så jeg synes det er blevet sværere at se hvornår hun er sulten og mæt. Hun kommer oftere til begge bryster nu end hun gjorde før. Og spiser gerne begge i "bund". Måske fejltolker jeg hende?

Kan man lave en amme strategi, ligesom med søvnen? Nogle faste rammer omkring amning som jeg kan bruge, så hun får det hun har brug for og kan sove godt.

Jeg har læst at du før har rådgivet om at amme efter lur og før lur.

Jeg er nervøs for at give hende for meget mælk, så hun bliver overmæt og får uro i maven. Mit nedløb er kraftigt.

Jeg kan godt savne dagsstruktur og rytme. At dagene ligner hinanden mere og mønstret gentager sig. Men det er nok for tidligt at forvente?

Jeg håber du kan følge mine tanker og glæder mig til at høre dit svar :-)

Venlig hilsen
Ditte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce