Brev:
Amme strategi

Hej Helen,
Jeg har læst med herinde et stykke tid og har nu fået lyst til selv at stille et spørgsmål.
Min datter er fra d. 17/6. Hun har taget fint på, og vejer ca 5700 g.
Vi har været lidt udfordret med søvnen, men fået nogle gode redskaber af vores sundhedsplejerske og nu går det godt de fleste dage. Så nu har vi det jeg vil kalde en søvn strategi (faste rammer omkring søvnen, når hun er træt og skal sove lur), som vi forsøger at holde os til og det plejer at virke. På gode dage sover hun gerne 3-4 lure af 2-3 timers varighed i liften i barnevognen. Ofte skal hun hjælpes videre i søvnen efter can 30-45 min.
Min fornemmelse er at hun sover bedst og længst hvis hun er godt mæt.
Nu synes jeg at jeg er udfordret på amningen. Min datter har opdaget sine hænder og har hånden i munden oftere ...
... og oftere. Hun smasker også mere. Så jeg synes det er blevet sværere at se hvornår hun er sulten og mæt. Hun kommer oftere til begge bryster nu end hun gjorde før. Og spiser gerne begge i "bund". Måske fejltolker jeg hende?
Kan man lave en amme strategi, ligesom med søvnen? Nogle faste rammer omkring amning som jeg kan bruge, så hun får det hun har brug for og kan sove godt.
Jeg har læst at du før har rådgivet om at amme efter lur og før lur.
Jeg er nervøs for at give hende for meget mælk, så hun bliver overmæt og får uro i maven. Mit nedløb er kraftigt.
Jeg kan godt savne dagsstruktur og rytme. At dagene ligner hinanden mere og mønstret gentager sig. Men det er nok for tidligt at forvente?
Jeg håber du kan følge mine tanker og glæder mig til at høre dit svar :-)
Venlig hilsen
Ditte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Klapvogn - køb af klapvogn
Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.
En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




