Annonce

Annonce

Brev:

Powernap - 2 mdr.


25. august 2022

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Powernap - 2 mdr.

Kære Helen.

Tak for din seneste hjælp omkring amning, det har været til stor gavn. Der er kommet ro på herhjemme og mælken er på vej retur.
Vi kan dog opleve, at vores dreng bliver irritabel og frustreret når han ammes sidst på eftermiddagen og vil ikke give sig hen til søvnen. Vi har forsøgt med en flaske med god effekt - hvad tænker du om det?

Jeg har et spørgsmål omkring lur. Vores dreng sover godt om natten, vågner ca hvert tredje time og bliver ammet og falder nemt i søvn efterfølgende.
Dog oplever vi, at han konsekvent vågner efter 20 min lur, fra han vågner om morgen ca 6-7 frem til ...


Annonce

... han puttes kl 18 (så tidligt fordi han er helt færdig), og sådan har det været meget længe. Jeg har ved min første fødte benytte mig af dit søvnhjul med rigtig god effekt - kan jeg begynde på det nu?(han er 10 uger)

Pt. Er han vågen i halvanden time mellem hver lur. Jeg synes det er synd han ikke får mere kvalitets søvn og jeg har forsøgt ift at få ham til at sove videre, uden den store hjælp. Han sover meget urolig når han sover. Har du nogle gode råd, så vi så småt kan få skabt os en god rytme?

Han falder primært i søvn i soveværelset i vores seng ellers i barnevognen.

Kærlig hilsen
A.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Mange tusinde tak for dit svar, jeg kan helt sikkert bruge det til noget!

Tak fra Karlas mor


Annonce