Brev:
Powernap - 2 mdr.

Kære Helen.
Tak for din seneste hjælp omkring amning, det har været til stor gavn. Der er kommet ro på herhjemme og mælken er på vej retur.
Vi kan dog opleve, at vores dreng bliver irritabel og frustreret når han ammes sidst på eftermiddagen og vil ikke give sig hen til søvnen. Vi har forsøgt med en flaske med god effekt - hvad tænker du om det?
Jeg har et spørgsmål omkring lur. Vores dreng sover godt om natten, vågner ca hvert tredje time og bliver ammet og falder nemt i søvn efterfølgende.
Dog oplever vi, at han konsekvent vågner efter 20 min lur, fra han vågner om morgen ca 6-7 frem til ...
... han puttes kl 18 (så tidligt fordi han er helt færdig), og sådan har det været meget længe. Jeg har ved min første fødte benytte mig af dit søvnhjul med rigtig god effekt - kan jeg begynde på det nu?(han er 10 uger)
Pt. Er han vågen i halvanden time mellem hver lur. Jeg synes det er synd han ikke får mere kvalitets søvn og jeg har forsøgt ift at få ham til at sove videre, uden den store hjælp. Han sover meget urolig når han sover. Har du nogle gode råd, så vi så småt kan få skabt os en god rytme?
Han falder primært i søvn i soveværelset i vores seng ellers i barnevognen.
Kærlig hilsen
A.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







