Annonce

Annonce

Svar: Komælk - 12 mdr.


5. juli 2022

Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Hanne

Kæmpe stort tillykke med 1 års dagen - håber at I får en rigtig dejlig fødselsdag og at Loui bliver fejret på bedste vis:)

Det lyder rigtig fint med ca. 1 flaske i døgnet, den må I gerne bibeholde 1-2 måneder endnu og så stille og roligt trappe den ud, så flaskegivning helt stopper :) Der bør stadig være MME i flasken.

Fra 1 års alderen kan komælk blive givet som drikkemælk af kop. Jeres dreng har dog ikke længere behov for den høje mængde fedt fra mælken, da han vil være dækket ind via den daglige kost, hvis han spiser nogenlunde varieret, og derfor anbefales det, at I giver ham letmælk og ikke sødmælk.

Han må også gerne tilbydes surmælksprodukter, det kan være neutral sødmælksyoghurt, A38 eller tykmælk med 3.5% fedtindhold. Hvis surmælksprodukter udgør en større del af hans indtag, så anbefales det, at I også her giver "letmælkstyperne", så han får letmælksyoghurt og A38 med ...


Annonce

... 1.5% fedtindhold.

Lige nu bør han ikke tilbydes mere end 1 dl. komælk som drikkemælk dagligt. Men i løbet af de næste 1-2 måneder, kan I øge hans indtag og samtidig skrue mængden af MME i hans aftenflaske ned. Den samlede mælkemængde bør ligge mellem 350-500 ml dagligt, og får han 350 ml mælk eller mælkeprodukt, vil han ofte være dækket rigtig fint ind og f.eks. få en stor del af sit behov for kalk dækket. Samtidig sikrer denne mængde, at mælken ikke tager plads op for anden mad.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du skal altså ikke blande komælk og mme sammen, men blot begynde at give ham en lille kop mælk dagligt og lade ham vænne sig til at drikke mælk på denne måde direkte fra køleskabet og af en kop. Og stille og roligt kan han så få lidt mere i koppen og begynde at få f.eks. 2 kopper mælk dagligt samt en portion surmælksprodukt, og så er han fint dækket ind.

Rigtig meget held og lykke - og ha en rigtig dejlig fødselsdag! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce